Mikst tip işitme kaybı olan otosklerozlu hastaların bilgisayarlı tomografi bulgularının değerlendirilmesi
Evalution of the computed tomography findings of the otosclerotic patients with mixed hearing loss
- Tez No: 298818
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KOYUNCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Mikst tip işitme kayıplı erişkin otosklerozlu hastalarda yüksek çözünürlüklü bilgisayarlı tomografi (HRCT) ile temporal kemikteki otosklerotik odakların yaygınlığını araştırmak ve otosklerotik odak ile odyolojik bulgular arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır.Dizayn: Retrospektif klinik çalışmaMateryal-Metod: 0cak 2007 ile Kasım 2011 tarihleri arasında OMÜ KBB kliniğinde değerlendirilen ve mikst tip işitme kaybı tespit edilen klinik otosklerozlu 25 hasta çalışmaya dahil edildi. Saf ses odyometrisinde her hastanın 0,5-4 kHz frekansları arasındaki hava yolu iletimleri (Air conduction; AC) ile kemik yolu iletim (Bone conduction; BC) eşiklerinin ortalamaları, hava-kemik aralığı (Air-bone gap; ABG) ortalaması hesaplandı. Kontrol grubunu ise koklear implant yapılmış ve HRCT incelemeleri normal olan 11 erişkin hasta oluşturdu. Toplam 36 hastanın aksiyel 0,5 mm ince kesitte yapılmış HRCT görüntülemeleri incelendi. HRCT'deki lezyonlar, yaygınlığına göre evrelendirildi. Her hastada otik kapsülün 8 farklı noktasının HRCT ile dansitometrik ölçümleri yapıldı. Otosklerozlu hastaların HRCT incelemelerine göre yapılan evrelemeleri ile saf ses odyometrisindeki hava yolu iletimi ortalaması arasındaki ilişki, otosklerozlu hastaların dansitometrik ölçümleri ile kontrol grubu hastalarının dansitometrik ölçümleri istatistiksel olarak karşılaştırıldı.Bulgular: Otoskleroz 25 hastada bilateraldi (50 kulak). Sağ kulak AC ortalaması 68.9 dB, BC ortalaması 37.3 dB ve ABG ortalaması 31.6 dB'di. Sol kulak AC ortalaması 64.2 dB, BC ortalaması 33.1 dB ve ABG ortalaması 23.9 dB'di. HRCT evrelemesine göre; 22 kulakta Evre1, 21 kulakta Evre2 ve 7 kulakta Evre3 lezyon mevcuttu. Evre1 ve Evre2 kulakların AC ortalamaları arasında istatistiksel olarak fark elde edilemedi. Ancak Evre1 ve Evre2 kulakların AC ortalamaları ile Evre3 kulakların AC ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark elde edildi (p=0.026). Otoskleroz ve kontrol gruplarının fissura ante fenestram (FAF) lokalizasyonu dansitometrik ölçümleri karşılaştırıldığında, istatistiksel olarak anlamlı fark elde edildi (p=0.00).Tartışma: Çalışmamızda elde ettiğimiz verilere göre, mikst tip işitme kayıplı hastalarda HRCT incelemesi ve dansitometrik ölçümler otosklerozda anlamlı sonuçlar vermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the distribution of otosclerotic foci in temporal bone by using high resolution computed tomography and to determine the relationship between otosclerotic focus and audiologic features in adult otosclerosis patients who have mixed type hearing loss.Desing:Retrospective clinical studyMaterial and Methods: Twenty five patients who were examined at OMU ENT department and diagnosed as clinical otoseclerosis with mixed type hearing loss January 2007 and November 2011 were the content of the study. Averages of air and bone conduction thresholds between 0,5-4 kHz and air-bone gap averages at pure tone audiograms were calculated. Control group is composed of 11 adult patients who were done cochlear implant operation and had normal HRCT studies.Totally 36 patients axial 0,5 mm slice HRCT images were evaluated. Lesions at HRCT were staged according to extensively. Eight different points of otic capsule were densitometrically measured with HRCT. Relationship between stages from HRCT studies and averages of air conduction tresholds of otosclerosis patients, and densitometric measures of otosclerosis patients and control group were compared.Results: Bilateral otosclerosis were detected at 25 patients (50 ears).Right ears air conduction average was 68,9 dB, bone conduction average was 37,3 dB and air-bone gap average was 31,6 dB. Left ears air conduction average was 64,2 dB, bone conduction average was 33,1 dB and air-bone gap average was 23,9 dB. According to HRCT staging, stage I, stage II and stage III were observed at 22, 21 and 7 ears respectively. There was no any statistically significant difference between air conduction averages of stage I and stage II ears. But statistically significant difference was observed AC averages between stage I- stage II ears and stage III (p:0,026). By comparing the densitometric measures of fissura ante fenestram of otosclerosis and control groups, statistically significant difference was detected.Discussion: According to the findings of the study, HRCT study and densitometric measures of patients with mixed type hearing loss may give meaningful results at otosclerosis.