Revizyon stapes cerrahisi
Revision stapes surgery
  1. Tez No: 567979
  2. Yazar: UFUK DÜZENLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGAHAN ÇATLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Otoskleroz labirent kemik kapsülün yeni kemik oluşumu ile karakterize işitme kaybı ile kendini gösteren progresif bir hastalık olup büyük oranda iletim tipi işitme kaybına neden olmakla beraber, mikst tip ve sensörinöral tip işitme kayıplarına da yol açabilmektedir. İletim tipi işitme kayıplarında stapes tabanına uygulanan cerrahiler fonksiyonel olarak yüzgüldürücü sonuçlar sağlamaktadır.Ancak operasyon öncesinde mevcut olan şikayetlerin operasyon sonrasında da değişmemesi veya artarak devam etmesi revizyon stapes cerrahisi endikasyonunu doğurmaktadır. Kliniğimizde 1998-2014 yılları arasında revizyon cerrahisi yapılan 108 olgunun 105'inin verilerine ulaşılmış olup; bu olguların cerrahi endikasyonları, cerrahi esnasında karşılaşılan bulgular ortaya konup, pre-op ve post-op odyolojik veriler analiz edilmiştir. Odyolojik değerlendirme 500,1000,2000,3000,4000 Hz frekanslarındaki işitme eşikleri baz alınıp SSPS 16.0 programı kullanılarak Paired T Testi ile yapılmıştır. Revizyon cerrahisi endikasyonu konan hastaların büyük kısmı işitme kaybı ile başvurmuş olup ,baş dönmesi , ses algısının bozulması şikayletleri de başvuru nedeni olmuştur. Ortalama 20,3 ay izlenen olguların yaş aralığı 16 ile 70 arasındadır. Pre-op saf ses ortalaması 58,5 dB HKA 26,2 dB iken post-op saf ses ortalaması 49,8 dB HKA 20,5 dB olarak saptanmış olup sonuçlar istatistiksel olarak anlamlı olarak bulunmuştur. Operasyon esnasında karşılaşılan patolojiler protezle ilgili problemler, fibrotik bant/britler,inkus uzun kolu nekrozu, intakt taban, perilenf fistülü, repetatif granülom,inkudomallear fiksasyon,inkus dislokasyonu ve reobliterasyon olarak tespit edilmiştir. Revizyon stapes cerrahisinin özellikle iletim tipi işitme azlığı nedeniyle başvuran olgularda anlamlı derecede fayda sağlamış olarak görülmektedir. Sensörinöral işitme kaybı ile cerrahi uygulanan olgularda erken tedavi olumlu sonuç sağlamıştır.Operasyon esnasında kullanılan protezin özelliklerinin,uzunluğunun ve cinsinin primer cerrahi sırasında dikkatle seçilmesi, gerek fonksiyonel sonuçlar alınması gerekse revizyon cerrahisi gerekliliğini azaltmaktadır.Bu nedenle piston bio-inert, self-crimbing özelliği olan ve kolay takılabilen özellikte olmalıdır. Revizyon cerrahisi ise primer cerrahiye göre oldukça fazla dikkat gerektiren ve zor bir durum olup bu konuda deneyimli cerrahlar tarafından yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Otosclerosis is a progressive disease characterized by the formation of new bone of the labyrinth bone capsule, which causes conductive hearing loss mostly, and can also cause mixed and sensorineural hearing loss. Surgical procedures applied to the stapes footplate in conductive hearing loss provide functionally satisfactory results. However, the pre-operation complaints do not change after the operation or continue to increase with the indication of revision stapes surgery. The data of 105 of 108 patients who underwent revision surgery in our clinic between 1998 and 2014 were reached; surgical indications of these cases, findings encountered during surgery were revealed and pre-op and post-op audiologic data were analyzed. Audiological evaluation was performed with Paired T Test using SSPS 16.0 program based on hearing thresholds at 500,1000,2000,3000,4000 Hz frequencies. Most of the patients who were referred for revision surgery presented with hearing loss, and complaints of dizziness and deterioration of voice perception were the reason. The age range was 17-70 and mean follw-up time of the patients was 20.3 months. Pre-op pure tone mean 58.5 dB and ABG was 26.2 dB, while post-op pure tone mean 49.8 dB and ABG was found to be 20.5 dB and the results were statistically significant. The pathologies encountered during the operation were identified as prosthetic problems, fibrotic band / brits, incus long arm necrosis, intact base, perilymph fistula, repetative granuloma, incudomallear fixation, incus dislocation and reobliteration. Revision stapes surgery has been shown to be a significant benefit especially in patients presenting with conductive hearing loss. Early treatment in patients undergoing surgery with sensorineural hearing loss yielded positive results. Carefully selecting the characteristics, length and type of the prosthesis used during the operation provides functional results and reduces the need for revision surgery. Therefore, the piston must be bio-inert, self-crimbing and easy to install. Revision surgery is a difficult and demanding situation compared to primary surgery and should be performed by experienced surgeons.