Mikst tip işitme kayıplı yetişkinlerde saf ses odyometri eşikleri ile klik ve tonal işitsel beyinsapı cevap odyometri eşiklerinin karşılaştırılması
The comparison of thresholds of hearing obtained by pure tone audiometry with klik and tonal auditory brainstem response of adults with mixed type hearing loss
- Tez No: 334230
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT KARLIDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
İşitsel beyinsapı cevapları (ABR) günümüzde odyolojik ve nörootolojik tanıda önemli bir yere sahiptir. Klinikte en çok işitme eşiğinin belirlenmesinde ve retrokoklear patolojilerin ayırıcı tanısında kullanılmaktadır. Bu çalışmada normal işiten ve mikst tip işitme kayıplı erişkinlerde ABR latans süreleri karşılaştırılarak mikst tip işitme kayıplı erişkinlerde hava-kemik aralığının tahmin edilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 19-55 yaş arası normal işitmeye sahip sağlıklı 30 gönüllü bireye ait 30 kulak (Kontrol grubu) ve 19-55 yaş arası mikst tip işitme kaybı olan 30 bireye ait 30 kulak (Çalışma grubu) alındı. Bütün bireylere ABR ölçümleri öncesinde saf ses odyometri, konuşma odyometrisi, akustik immitansmetri ve transient uyarılmış otoakustik emisyon testleri uygulandı. ABR?de I, III ve V. dalganın mutlak latansları ve bunların interpik latansları değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Auditory brainstem response (ABR) is quite important in audiological and neurootological diagnosis nowadays. It is mostly used to identify the threshold of hearing and differential diagnosis of retrocochlear pathologies in clinics. This study aims to estimate air-bone gap in adults with mixed type hearing loss by comparing ABR latency intervals of normal hearing adults with adults with mixed type hearing loss. 30 healthy ears belonging to 19-55 years old 30 voluntary adults with normal hearing (control group) and 30 ears belonging to 19-55 years old 30 adults with mixed type hearing loss (study group) are used in this study. Before ABR measurements; pure tone audiometry, speech audiometry, acoustic immittance-metry and transient evoked auto-acoustic emission tests are conducted for all of the individuals. Absolute latencies of wave I, III and V. and their interpeak latencies are evaluated in ABR.