Kronik ürtikerli hastalarda osteopontin aktivitesinin araştırılması
Osteopontin activity in patients with chronic urticaria
  1. Tez No: 298820
  2. Yazar: MUSTAFA TOPSAKAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİDA KAÇAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Kronik Ürtiker (KÜ), altı haftadan uzun süren, kaşıntılı, eritemli papül ve plaklarla karakterize inflamatuar bir hastalıktır. Çoğu vakada etiyolojik bir neden ortaya konamaz. Son çalışmalar vakaların önemli bir bölümünün otoimmun kaynaklı olabileceğini göstermiştir. KÜ patogenezinde rol oynayan temel mekanizma mast hücre degranülasyonudur. Ancak bunu tetikleyen faktörler henüz tam olarak anlaşılamamıştır.Osteopontin (OPN), başta immun sistem hücreleri olmak üzere çeşitli doku ve hücreler tarafından sentezlenen bir glikoproteindir. Çeşitli kronik inflamatuar ve otoimmun hastalıkların patogenezinde yer alır. Bu çalışmanın amacı, KÜ patogenezinde OPN'in olası rolünün araştırılmasıdır.Çalışmaya 34 hasta ile 34 sağlıklı kontrol alındı. Tüm katılımcıların plazma OPN düzeyleri ölçüldü. Biyopsi yapılmasını kabul eden hastaların lezyonlu ve lezyonsuz deri bölgelerinden deri biyopsisi alındı. Abdominoplasti yapılmış beş kişinin arşivlenmiş deri örneklerinin parafin blokları immunohistokimyasal analiz için kontrol olarak kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Chronic Urticaria (CU) is an inflammatory disorder which is characterized by pruritic, erythematous papules and plaques lasting longer than six weeks. An etiological cause can not be established in most cases. Recent studies have showed that an important part of cases might have an autoimmune origin. The basic mechanism involved in the pathogenesis of the CU is mast cell degranulation. However, triggering factors have not been fully understood yet.Osteopontin (OPN) is a glycoprotein synthesized particularly in immune system cells and a variety of tissues and cells. It plays a role in the pathogenesis of several chronic inflammatory and autoimmune disorders. The purpose of this study was to investigate the possible role of OPN in the pathogenesis of CU.In the present study, 34 patients with CU and 34 healthy controls were enrolled. All subjects? plasma OPN levels were measured. Skin biopsy was taken from lesionel and nonlesionel skin regions of the patients who gave permission for biopsy. Archival paraffin blocks of the skin samples of five individuals who had undergone abdominoplasty were used as controls for immunohistochemical analysis.