Akut gastroenterit tanısıyla hastaneye yatan süt çocuklarının annelerine verilen eğitimin bilgi ve uygulamalarına etkisinin belirlenmesi
Determining of the effect of education on mother's knowledge level and application which was given to the mothers of infants hospitalized in the hospital with acute gastroenteritis diagnosis
- Tez No: 298841
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Deneysel tipteki bu epidemiyolojik araştırmada, Akut Gastroenterit (AGE) vakalarının çok sık görüldüğü Diyarbakır'da, AGE tanısıyla hastaneye yatan çocukların annelerinin, AGE yönetimine ilişkin bilgi düzeylerini ve eğitim gereksinimlerini saptamak ve verilen taburculuk eğitiminin annelerin bilgi düzeylerine etkisini incelemek amaçlanmıştır. Veri toplamada AGE konusunda yapılan literatür incelemesi sonucunda hazırlanan, hastalığa ilişkin bilgi ve uygulamalarına yönelik soruların olduğu anket formu kullanılmıştır. Analizlerde bağımsız gruplarda iki ortalamayı karşılaştırmada t testi, üç ve daha fazla grup arasındaki farkı karşılaştırmada varyans analizi, bağımlı gruplarda eşleştirilmiş t testi, bağımsız gruplarda yüzdeleri karşılaştırmada ki-kare testi, bağımlı gruplarda McNemar ki-kare testi, sürekli değişkenler arasındaki ilişkileri saptamada ise pearson korelasyon testi kullanılmıştır.Araştırma Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi Süt Çocuğu 3 Kliniği'nde 15 Mayıs 2009 ? 15 Ağustos 2009 tarihleri arasında AGE tanısıyla yatan çocukların annelerini kapsamıştır. Araştırmada örnekleme yöntemine gidilmemiştir. Araştırmaya belirtilen tarihler arasında kliniğe yatan toplam 358 anneden 316'sı (yanıtlama oranı %88.2) katılmıştır. Taburculuk eğitimi sonrasında bilgi puanı 18.3'ten 28.6'ya yükselmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this experimental epidemiological investigation is to determine the level of knowledge regarding AGE management and training requirements of the mothers of children hospitalized with AGE diagnosis and to examine the discharge training on their level of knowledge in Diyarbakır where the cases of Acute Gastroenteritis (AGE) are very frequently seen. Survey form was used for data collection consisting of questions for knowledge and application regarding the disease which was prepared in consequence of literature research performed for AGE. T test for comparison of two means in independent groups, variance analysis for comparison of difference between three and more groups, matched t test in dependent groups, chi-square test for comparison of percentages in independent groups, McNemar chi-square test in dependent groups and pearson correlation test for detecting the relationships between constant variants were used.The research included the mothers of children who were hospitalized with the diagnosis of AGE between May 15, 2009 and August 15, 2009 in Diyarbakır Children Hospital Infant 3 Clinic. Sampling method was not used in the investigation. The investigation consisted 316 (response rate 88.2%) of 358 mothers hospitalized in the clinic between the specified dates. The knowledge score was increased from 18.3 to 28.6 following discharge training. While, before training, 32.6% of the mothers stated that AGE prevented growth and improvement, this rate was significantly increased to 90.8% after training (p< 0.05). The rate of the mothers who were aware of protection methods was increased from 8.2% to 53.2% indicating a statistically significant improvement of their knowledge (p< 0.05). Before training, mothers preferred to give liquid foods to their children (72.5%) and to see a doctor (58.5%) when their children had AGE. After training, the rate of those who think to see a doctor was decreased to 17.4% while those who give liquid foods was increased to 90.2%.