Erişkin göçebe mevsimlik tarım işçilerinin yaşam kalitesi düzeyi ve etkileyen faktörler
Qualıty of lıfe and related factors ın adult mıgratory seasonal farmworkers
- Tez No: 298842
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM KORUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmada, göçebe mevsimlik tarım işçisi erişkinlerde yaşam kalitesi düzeyini ve etkileyen faktörleri ortaya koymak amaçlanmıştır.Bu çalışma; göçebe mevsimlik tarım işçisi erişkinlerde yaşam kalitesi düzeyini ve etkileyen faktörleri belirleyen kesitsel araştırma ve göçebe mevsimlik tarım işçileri ile köyde yaşayan çiftçiler/tarım işçileri ve tarım işçisi olmayanların karşılaştırıldığı tanımlayıcı araştırma bölümlerinden oluşmaktadır. Araştırmanın evrenini, Şanlıurfa kent merkezindeki sağlık ocaklarından Kısas Sağlık Ocağı, Konuklu Sağlık Ocağı, Uğurlu Sağlık Ocağı ve Ertuğrul Gazi Sağlık Ocağı'na bağlı tarım alanlarında çalışan 25- 60 yaş arası erişkinler oluşturmaktadır. Eylül 2010-Ekim 2010 tarihleri arasında 300 yetişkine ulaşılması planlanmış ve tümüne ulaşılmıştır.Araştırmada yaşam kalitesini ölçmek için WHOQOL BREF TR ölçeği, ruhsal durum taramak için Genel Sağlık Anketi ve sosyo demografik değişkenleri belirlemek için de yapılandırılmış anket kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to reveal the level of life quality of adult migratory seasonal farmworkers and to determine the factors that affect this level.In this cross sectional study involves the research that determines the level and the main factors that influence this level of life quality of adult migratory seasonal farmworkers and also it includes the comparison between the migratory seasonal farmworkers and settled farmworkers and settled non-farmworkers. The seasonal farmworker adults between 25-60 ages who work in agricultural areas depending on Kısas, Konuklu, Uğurlu and Ertuğrul Gazi Health Centers within the health centers in Şanlıurfa city center constitute the universe of research. The study reached a sample size of 300 adults between September 2010 and October 2010.In the study, the WHOQOL BREF TR scale was used to measure the level of of life quality, while the General Health Questionnaire (GHQ) was used to determine the general psychological situation. Also to identify the socio-demographic characteristics, the structured survey was used. The evaluation of data has been done by using Chi Square Test, Mann Whitney U Test, Kruskal-Wallis Test and logistic regression analysis.From all these results, it is observed that % 58.0 of migratory seasonal farmworkers are women and % 60.0 of migratory seasonal farmworkers are not literate. In general, the average age is 34.73±9.89.The results shows that for the migratory seasonal farmworkers, the average of the physical, psychological and national environment are two points less than settled farmworkers and settled non-farmworkers.