Erişkin femur trokanterik bölge kırıklarında cerrahi tespit sonuçlarımızın retrospektif olarak incelenmesi
Retrospective evaluation of our surgical fixation of adult femoral trochanteric fractures
- Tez No: 298860
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN KARSAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Günümüz toplumunda, yaşlılığın da beraberinde getirdiği sorunlarla beraber femur trokanterik bölge kırıkları da Ortopedi ve Travmatoloji biliminin ana meşguliyet sorunlarından bir tanesidir.Trokanterik bölge femur kırıkları, ileri yaşta basit travmalar sonucu oluşmakta, genç ve aktif insanlar yüksek enerjili travma neticesinde mevcut şikayet ile sağlık kurumlarına başvurmaktadırlar.Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastaneleri Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde 2005-2010 yılları arasında, trokanterik bölge kırıkları nedeniyle opere edilerek primer tespit yapılmış 18-60 yaş aralığındaki hastaların tedavi sonuçları değerlendirildi.Çalışmaya, 2005-2010 yılları arasında kliniğimizde trokanterik bölge kırıkları nedeniyle yatırılıp primer cerrahi tespit yapılarak tedavi edilen, 18 ila 60 yaş arasında olan hastalar dahil edilmiştir. Geriye dönük olarak yapılan arşiv incelemelerinde primer cerrahi tespit uygulanan ve belirlenen yaş gruplarında 149 hasta saptanmış olup, çalışma süresince telefonla yapılan aramalarda 83 hasta ve/veya hasta yakınına ulaşıldı. Ulaşılan 83 olgunun 2'sinin postoperatif takipleri esnasında öldüğü tespit edildi. Ölen hastalar çalışmaya dahil edilmedi. 1hastanın 3ay arayla 2 kalçasının kırıldığı ve çalışmaya her iki kalçası da dahil edildi. Toplamda 80 olgunun 81 kalçası çalışmamıza dahil edildi.Olgularımızın 10'u (% 12.3) kadın, 71'i (% 87.7) erkektir. En küçük yaş 18, en büyük yaş 60 olup yaş ortalaması 47.05 ± 11.826'dir. Olguların 8'i 18-30 yaşları arasında, 13'ü 31-40 yaşları arasında, 23'ü 41- 50 yaşları arasında ve 37'si de 51-60 yaş arasındadır. Olgularımızın 38'inde sağ kalça, 43'ünde sol kalça kırığı tespit edilmiştir.Trokanterik bölge femur kırıklarında güvenilir tespit sağlamak, hastayı erkenden, ağrısız, rahat ve hareketli duruma getirebilmek için cerrahi tedavi gereklidir. Olgularımızın 38'ine (%46.9) kamalı plak ve 26'sına(%32.1) dinamik kalça çivisi yapılmış olup en çok tercih edilen implantlar olmuştur.Hastalarımızın tedavi sonuçları Harris kalça skoruna göre değerlendirilmiştir. Buna göre 81 olgunun 56'sı (% 69.2) mükemmel sonuç, 12'si (%14.8) iyi sonuç, 5'i (% 6.2) orta sonuç, 8'i (% 9.8) kötü fonksiyonel sonuç olarak değerlendirildi.Bu çalışmamızda elde edilen sonuçların büyük oranda literatür ile uyumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Trochanteric femoral fractures have become one of the major concerns of Orthopaedics as a result of aging population.Trochanteric femoral fractures results from minor traumas in the elderly whereas high energy traumas are the causes of trocahanteric femoral fractures in the young population.In this study we have evaluated the clinical outcomes of patients in between 18- 60 years of age with trochanteric femoral fractures whom had been performed primary fixation operation in Ataturk University Orthopaedics and Traumatology Department in between 2005 and 2010.Patients with trochanteric femoral fractures whom had been performed primary fixation ; in between 18 and 60 years of age are included in the study. In retrospecitve archive reviews; 149 patients have been noticed meeting the required criteria. 83 patients or relatives could be reached by telephone. 2 of 83 subjects are deceased. Deceased subjects haven?t been included in the study. 1of the 81 subjects had bilateral trochanteric femoral fracture and both of hips are included in the study. Totally 81 hips of 80 patients are included in the study.10(12,3%) of 80 patients are females whereas 71 (87,7%) are males. The youngest patient is 18 years old where as the oldest is 60. the mean age is 47,05 +-11.826. 8 of the patients are between 18 and 30 years of age; 13 are inbetween 31 and 40 years of age, 23 are between 41 and 50 years of age and 37 are between 51 and 60 years of age. 38 of the 81 hips are right whereas 43 are left hips.Surgical intervention are required in the treatment of trochanteric femoral fractures in order to maintain reliable fixation, to be able to mobilize the patient and relieve the pain as soon as possible. Jewett plate was used in 38 (46.8%) of the patients whereas dynamic hip screw was used in 26 (32.1%) patients making those the most frequently preferred implants. Also PFN was used in 9 (11,1%) patients, screws was used in 4 (4,9%) proximal anatomic plate was used in 3 (3,8 %) patients and Ender nails was used in 1(1,2%) patient.Outcomes was asssesed by haris hip score. 56 of 81 patients had perfect; 12 had good; 5 had fair and 8 had bad results according to haris hip score.Results of our study are mostly compatible with the current literature.