Atriyoventriküler nodal reentran taşikardili hastalarda radyofrekans ablasyon yönteminin kardiyak biyokimyasal belirteçlerin seviyelerine etkisi
The effects of radıofrequency ablatıon method on cardıac bıomarker levels ın the patıents with atrıoventrıcular nodal reentrant tachycardıa
- Tez No: 298861
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUAT GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Giriş ve Amaç: Radyofrekans katater ablasyon (RFA) tekniği atrioventriküler nodal reentran taşikardi (AVNRT) tedavisinde sıkça kullanılan bir tedavi yöntemidir. Literatürde bu tedavi yönteminin kardiyak belirteçler üzerine etkisi birçok kez araştırılmıştır. Biz bu çalışmada AVNRT'li hastalarda radyofrekans katater ablasyon işlemi ile kardiyak hasar ve işlev bozukluğuna özgül biyokimyasal belirteçlerin seviyesini ölçerek meydana gelebilecek miyokard hasarını belirlemeyi amaçladık.Metod: Bu çalışma prospektif olarak, AVNRT ablasyonu yapılan çalışma tasarımına uygun toplam 46 hasta alınarak yapıldı. Elektrofizyolojik çalışma'da AVNRT tetiklenen ve/veya ikili nodal fizyoloji kanıtı olan hastalara aynı oturumda ablasyon yapıldı. Radyofrekans ablasyon işleminde hızlı ve yavaş yol hedef bölge olarak seçilip enerji uygulandı. Elektrofizyolojik çalışma sonucunda RFA kararı verilen hastalardan işleme geçilmeden 30 dakika önce işlemden 6, 12 saat sonra kan örnekleri alındı.Bulgular: Çalışmaya 46 hasta (yaş ortalaması 48.9±13.7) alındı. RFA işleminden 30 dakika önce ve 6 saat sonra ölçülen CK/CK-MB değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p>0.017). RFA'dan 30 dk. Önce ölçülen CK-MB/BNP değerleri ile uygulamadan 6, 12. saat sonra alınan değerler arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı (p> 0.017).İşlemden 6, 12 saat sonraki ortalama troponin I (TnI) değerleri ile ısı derecesi arasında anlamlı pozitif korelasyon bulundu(r: 0.69; p0.05) .
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Radiofrequency Catheter Ablation (RFA) technique is a frequently used treatment method for atrioventricular nodal reentrant tachycardia (AVNRT). Although the effect of this kind of treatment on cardiac biomarkers was researched for many times in the Literature, there isn?t sufficient information about temperature and time control and the degree of myocardial damage. In this study it is aimed to determine the myocardial damage by measuring the levels of biochemical markers specific to cardiac damage and dysfunction by radiofrequency catheter ablation (RFA) process in the patients with AVNRT.Method: Total 46 patients with AVNRT ablation who were appropriate for the study design were included in this prospective study. The patients with AVNRT-triggered and/or the evidence of dual nodal physiology underwent ablation in the same session in the electrophysiological study. Fast and slow pathway was selected as the target region in the radiofrequency ablation process and energy was applied. 30 minutes before and 6 and 12 hours after the process blood samples were obtained from the patients who were diagnosed with RFA at the result of electrophysiological study.Findings: The study included 46 patients (average age 48.9±13.7). No significant difference was detected between CK/CK-MB values measured 30 minutes before and 6 hours after RFA process (p>0.017). There was a statistically significant difference between CK-MB/BNP values measured 30 minutes before and 6 and 12 hours after RFA process (p0.05).