İnsan soleus kası motor ünitelerinde h-refleksinin frekans analizi ile araştırılması
An ınvestigation on the h-reflex responses of human soleus motor units using frequency analysis
- Tez No: 298894
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT PEHLİVAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Peristimulus frequencygram (PSF) yöntemi, motor nöronlar üzerindeki sinaptik değişikliklerin profilini ortaya koymakta peristimilus time histogram (PSTH) yöntemine göre daha başarılıdır. Bu nedenle düşük uyarılma eşiğine sahip duyusal nöronlar ile motor nöronlar arasındaki sinaptik bağlantıları H-refleksi oluşturarak her iki yöntemle karşılaştırmak ve bu bağlantılardaki olası hataları PSF yöntemi ile belirlemek amaçlanmıştır.Araştırmaya herhangi bir nörolojik rahatsızlığı olmayan 9 kadın ve 5 erkek gönüllü katıldı. Elektriksel uyarılar sağ bacak poplitial fossa üzerinden tibial sinire verildi. Kayıtlar soleus kasından, yüzeyel elektromiyogram ve tek motor ünite aksiyon potansiyelleri şeklinde elde edildi. Elde edilen motor üniteler ortalaması alınmış SEMG'ye göre, sadece H-refleksi, m+H yanıtı ve M+h yanıtı şekilde üç grup içinde incelendi.PSTH analizine göre, H-refleksi, H-refleksi sonrası görülen inhibisyon ? birinci sessiz dönem (SP1), SP1'i takiben ikinci bir sessiz dönem (SP2), SP1 ve SP2 nin birleşimi ile oluşan uzun süreli sessiz dönem (LSP) ve uzun latanslı eksitasyon (LLE) olmak üzere 5 farklı sonuç elde edildi. PSF analizinde ise H-refleksi ve arkasından görülen uzun süreli inhibisyon (LLI) olmak üzere 2 farklı durum tespit edildi. PSTH yöntemi, H-refleksinden sonra görülen SP1'in bir inhibisyon yolağı olduğunu gösterirken PSF yöntemi, SP1'in H-refleksi kaynaklı eksitasyonun devamı olduğunu gösterdi. Ayrıca SP2 ve LLE yanıtının Golgi tendon organının oluşturduğu otojenik inhibitor bir yanıt olduğu (LLI) görüldü. Bunlar ek olarak insanda postsinaptik potansiyellerin hesaplamasında her iki yöntemin güvenle kullanılabileceği gösterildi.Elde edilen sonuçlar, PSF yönteminin duyusal nöronlar ile motor nöronlar arasındaki sinaptik bağlantıları göstermede PSTH yöntemine göre daha güvenilir olduğunu göstermiştir. Ancak, PSF yönteminin inhibisyonun başlangıcını göstermedeki eksikliği nedeniyle her iki yöntem birlikte kullanılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Peristimulus frequencygram (PSF) has recently been shown to be more reliable than peristimulus time histogram (PSTH) for indicating the synaptic connections of motoneurones. The aim of this investigation was to compare these methods using H-reflex algorithm.Nine male and five female healthy subjects participated in this study. Electrical stimuli were delivered to the tibial nerve in popliteal fossa. The reflex response of the soleus muscle was recorded using both by surface electromyogram and single motor unit potentials.The PSTH analysis demonstrated that there were five different significant reflex responses following low threshold stimulation of the tibial nerve: H-reflex, silent period 1 (SP1), silent period 2 (SP2), long silent period (LSP), long latency excitation (LLE). On the other hand, the PSF analysis indicated only two significant reflex responses, H-reflex and long latency inhibition (LLI). The results of the two analyses methods are compared and contrasted. For example, while PSTH demonstrated that there was a silent period (SP1) immediately following the H-reflex, the PSF indicated that SP1 was a continuation of net excitatory effect induced by the H-reflex. Furthermore, it was observed that SP2 and LLE were generated by autogenic inhibition due to stimulation of the Golgi tendon organ by the contraction of triceps surae muscles during M and H responses.It was concluded that PSF is more reliable than PSTH to illustrate the net synaptic connection between peripheral receptors and motoneurones. However, PSF should be used along with PSTH as PSF is insensitive to the onset of an inhibition.