Endodontik tedavi görmüş dişlerde koronal restorasyonların incelenmesi
Evaluatıon of coronal restoratıons ın endodontıcally ınvolved teeth
- Tez No: 298895
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET ERDİLEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmanın amacı sıvı filtrasyon testi ve SEM analizi ile endodontik tedavi görmüş dişlerin modifiye hibrit tabakaya sahip giriş kavitelerindeki mikrosızıntının uzun dönemli incelenmesidir.90 adet çekilmiş insan mandibular premolar dişi kullanılmıştır. Tüm dişlerin okluzal tablası mine-sement sınırından itibaren 4 mm kron payı kalacak şekilde uzaklaştırılmıştır. Tüm kanallar Protaper Sistemi ile (en son eğe F3) genişletilmiştir. Kök kanallarının doldurulması için ProTaper F3 guta-perkası ile herhangi bir kanal patı kullanılmadan tek kon yöntemi kullanılarak doldurulmuştur. Dişler 4 gruba ayrılmıştır (n=21) ve pozitif kontrol grubu (n=6). Grup-1 (SB): Adper Single Bond 2 kullanılmıştır. Grup-2 (SSB): Grup-1 ile aynı yalnız asit-etch işleminden sonra kavite yüzeyine sırasıyla %5,25 NaOCl ve %10 Sodyum-Askorbat uygulanmıştır. Grup-3 (XP): XP Bond kullanılmıştır. Grup-4 (SXP): Grup-3 ile aynı yalnız asit-etch işleminden sonra kavite yüzeyine sırasıyla %5,25 NaOCl ve %10 Sodyum-Askorbat uygulanmıştır. Tüm kavitelere Filtek Z250 ile dolgu yapılmıştır.#6 nolu Gates Glidden frezlerle kanalların içindeki guta uzaklaştırılmadan önce kökün apikalinin 3 mm lik kısmı uzaklaştırılmıştır. Daha sonra tüm gruplardan 15 adet dişe 1. Hafta, 6. ay ve 12. ayda sıvı filtrasyon testi uygulanmıştır. 1. hafta ve 6. ay sıvı filtrasyon testi uygulamalarından sonra örneklere termal siklus işlemi uygulanmıştır (her uygulamada 2500 siklus, toplamda 5000 siklus) maruz bırakılmıştır. Veriler tek yönlü ANOVA ve T-testi ile istatistiksel olarak analiz edildi. Her mikrosızıntı testinden sonra gruplardan 2şer adet dişe SEM analizi yapılmıştır.SB ve XP gruplarında tüm mikrosızsıntı ölçümlerinde de anlamlı bir fark bulunamamıştır (p>0,05). SXP grubu sadece 12.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the long term microleakage of access cavities with modified hybrid layer in root canal treated teeth via fluid filtration test and SEM analysis.Ninety extracted human mandibular premolar teeth were used for this study. Occlusal faces of all teeth were removed leaving a 4 mm coronal length from the cemento-enamel junction. All canals were enlarged with Protaper System (last-file F3). ProTaper F3 gutta-perchas were used to obturate the root canal without a root canal paste. The samples were divided in to 4 groups (n=21) and a positive control group (n=6). Group-1 (SB): Adper Single Bond 2 was used according to manufacturer?s instructions. Group-2 (SSB): Similar with Group-1, except after acid etching 5,25% NaOCl and 10% Sodyum-Ascorbate was used respectively Group-3 (XP): XP Bond was used according to manufacturer?s instructions. Group-4 (SXP): Similar with Group-3, except after acid etching 5,25% NaOCl and 10% Sodyum-Ascorbate was used respectively. All cavities were restored with Filtek Z250.After removing the root filling in an apical approach, teeth were subjected to fluid filtration test in 1st week, 6th month and 12th month. A thermocycling procedure was followed after 1st week and 6th month fluid filtration applications (2500 cycles in each procedure with a sum of 5000 cycles). The data were analyzed with one way ANOVA and T-test. SEM analyses were carried out after each microleakage evaluation with 2 teeth from all groups.Microleakage values of SB and XP groups showed no significant difference in any evaluated period (p>0.05). SXP group showed significant difference from XP and SB group only in 12th month microleakage results.