Bir psikiyatri hastanesinde hasta güvenliği kültürü düzeyi ve güvenlik raporlamanın incelenmesi
Review on the cultural level of patient safety and safety reporting in a psychiatry hospital
- Tez No: 298920
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYÇA GÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Araştırmanın amacı, Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesindeki sağlık çalışanlarının güvenlik raporlamaya karşı tutumları ve çalışanların algılarının incelenmesi yoluyla güvenlik kültürü düzeyini incelemektir. Araştırmanın örneklemini Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesinde çalışan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 104 sağlık çalışanı oluşturmuştur.Veri toplamada sağlık çalışanlarının güvenlik raporlamaya katılımlarını ve ne tür bildirimler yapıldığının incelenmesi amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan Güvenlik Raporlama Formu, çalışanlar hakkında bilgi edinmek için Birey Tanıtım Formu ve çalışanların güvenlik kültürü düzeyinin incelenmesi için Sexton ve Thomas (2000) tarafından geliştirilen ve ülkemizde geçerlilik ve güvenilirliği Tütüncü tarafından yapılan Güvenlik Kültürü Ölçeği kullanılmıştır.Sağlık çalışanlarının %94.2'si güvenlik raporları ve analizinin hasta bakım kalitesini artıracağını ve raporlamanın hasta güvenliğine olumlu yönde etkisi olacağını düşündükleri saptanmıştır. Bildirilen olayların %25'i şiddet, %23'ü tesis güvenliği ile ilgili olduğu tespit edilmiştir. Güvenlik Kültürü Ölçeğinin toplam puan ortalaması 3.86±0.84 bulunmuştur (maksimum değer 5'tir).Çok sayıda kişi önlenebilir tıbbi hatalar sebebiyle zarar görmektedir. Özellikle kendini ifade etmede yetersiz olan psikiyatri kliniklerinde hasta güvenliği konusunda tüm sağlık çalışanları sorumluluk almalı; hasta güvenliği kültürünü geliştirmek kurumların öncelikli konusu olmalıdır.
Özet (Çeviri)
The main concern of the research is to examine the attitude of health personnel in Manisa Psychiatric Hospital against safety reporting as well as analyzing the level of security culture in the hospital through observing the perception of the personnel. The sampling of the research is formed by 104 health personnel working at Manisa Psychiatric Hospital who accepted to participate in the research.For data collection, a Safety Reporting Form, prepared by the researcher in order to investigate the participation of health personnel to safety reporting and to define types of notifications being performed, is used together with the Individual Identification Form to collect detailed information on personnel and the Safety Culture Scale to search the safety culture level of health personnel, which is developed by Sexton and Thomas (2000) and where its validity and reliability in Turkey is carried out by Tütüncü.In the research, it has been determined that 94.2% of the participants believe that safety reporting and their analysis would improve the quality of patient care and the reporting would have positive effects on patient security, It has been found that 25% of all reported cases are related to violence whereas 23% are related to facility safety. Total average of Patient Safety Culture Scale has been figured as 3.86 ± 0.84 (maximum value is 5).Many people are hurt due to preventive medical errors. All health personnel should take the responsibility with regards to patient safety especially at psychiatry clinics where people are incompetent in expressing themselves; and improving the patient safety culture should be of an issue of priority for institutions.