Streptococcus pneumoniae kökenlerinde florokinolon direncinin ve efluks pompası mekanizmasının araştırılması
ınvestıgatıon of fluoroquınolone resıstance and efflux pump mechanısm ın streptococcus pneumonıae ısolates
  1. Tez No: 298921
  2. Yazar: ESRA BELLİLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAFAK ERMERTCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Streptococcus pneumoniae kökenlerinde florokinolon grubu antibiyotiklerin in-vitro aktivitesinin ve eflüks pompası mekanizmasının araştırıldığı bu çalışmaya 47 penisilin dirençli pnömokok kökeni dahil edildi. Kökenler üzerine florokinolonların in-vitro aktiviteleri agar dilüsyon yöntemi ile araştırıldı. Direnç saptanan kökenlerde eflüks mekanizmasının varlığı pompa inhibitörü rezerpin içeren besiyeri kullanılarak belirlendi. Pozitif saptanan kökenlerde PCR ile eflüks pompası genleri araştırıldı. Kökenlerin direnç oranları norfloksasinde % 59.5, ofloksasinde % 46.8, siprofloksasinde % 31.9, levofloksasinde ve moksifloksasinde ise %14.8 olarak belirlendi. Rezerpin-duyarlı aktif eflüks fenotipi en fazla siprofloksasinde (~% 53), daha sonra norfloksasinde (~% 38) gözlendi. Siprofloksasin ve norfloksasin ile rezerpin-duyarlı aktif efluks fenotipi saptanan kökenlerin çoğunda (% 92) PatA/B ekspresyonu belirlendi. Kökenlerin % 46'sında PatA'nın PatB'ye oranla daha yüksek düzeyde eksprese edildiği, % 30'unun ekspresyonunda ise belirgin bir fark olmadığı gözlendi.Selektif etkili ve toksik olmayan efluks pompa inhibitörlerinin geliştirilmesi ile hem daha geniş bir etki spekturumu elde edilecek hem de bakterilerin direnç kazanmaları engellenebilecektir.
Özet (Çeviri)
It was aimed to investigate fluoroquinolone resistance and active efflux mechanism in Streptococcus pneumoniae isolates in this study. In vitro activities of fluoroquinolones against forty seven penicillin resistant pneumococci were determined by agar dilution method. In resistant isolates, active efflux mechanism was investigated by using media including reserpin as pump inhibitor. Efflux pump genes were investigated by polymerase chain reaction in positive isolates. The resistance rates were defined as 59.5%, 46.8%, 31.9%, 14.8% and 14.8% for norfloxacin, ofloxacin, ciprofloxacin, levofloxacin and moxifloxacin, respectively. Reserpin sensitive-active efflux phenotype was detected the highest in ciprofloxacin (~53%), and secondly in norfloxacin (~38%). In the most of those isolates (92%), PatA/B expression was detected. It was observed that 46% of isolates expressed more PatA than PatB and 30% of isolates had no differences about the expression of PatA and PatB.With the selective and nontoxic efflux pump inhibitors, wide spectrum will be obtained and development of resistance will be inhibited.If selective and nontoxic efflux pump inhibitors could be developed, we will combined them with antibiotics and we will have wide spectrum antimicrobials. Thus development of resistance will be impeded.