2008-2011 yılları arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik Cerrahi servisine başvuran diyabetik ayak hastalarının retrospektif analizi
Retrospective analysis of diabetic foot patients who had admitted to the department of Plastic Reconstructive and Aesthetic Surgery of Medical Faculty of The University of Dicle in 2008-2011 years
- Tez No: 298937
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BOZKURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Diyabetik popülasyonda ayak ülserleri önemli bir morbidite ve mortalitenedenidir. Yeterli debridman ve diğer cerrahi prosedürleri takiben uygun antibiyotiktedavisi, diyabetik ayak enfeksiyonlarının yönetiminde köşetaşıdır.Bu çalışma Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve EstetikCerrahi servisine başvuran diyabetik ayak hastalarının tedavi ve sonuçları ile ilgiliverilere dayanmaktadır. Hastalarda tedavi sonucları sekonder olarak kapanması veyaeğer yeterli granülasyon gelişmiş ise cerrahi ara basamak olarak kaydedildi. Cerrahikapama seçenekleri flep, greft ve amputasyondur. Başarılı tedavi sonucu, yaranıntam olarak kapanması yani tamamiyle akıntısız olarak veya epitelizasyonungelişmesi olarak kabul edildi.Negatif basınçlı pansuman (NBP) granülasyon dokusunun ve erkenreepitelizasyon gelişimiyle ilgili olarak, kompleks yaraların hızlı iyileşmesindebaşarılı bulunmuştur. Çalışmamızda tedavi grupları arasında dokunun tam kapanmasıoranları arasında anlamlı bir farklılık görülmedi.Tartışma nöropati, enfeksiyon kontrolü ve etyolojideki mikrovasküleranormalliklerin sonuçta rol oynayabileceği üzerine odaklandırılmıştır. Mikrovaskülerdisfonksiyonun diyabetik ayak ülseri gelişiminde rol oynamadığı düşünülse de yaraiyileşmesini geciktirmesini ekarte etmez.
Özet (Çeviri)
Foot ulcers are frequent causes of substantial morbidity and mortality in thediabetic population. Following necessary debridement and other surgicalinterventions, appropriate antibiotic therapy is a cornerstone of managing theinfected diabetic foot.In this clinical study, we aimed that: evaluate the results in patients who hadadmitted to the department of Plastic Reconstructive and Aesthetic Surgery ofMedical Faculty of the University of Dicle. Wound have reached a successfultreatment endpoint if closure through secondary intention or through a surgicalintervention or if adequate granulation for closure by these methods wasdocumented. Surgical interventions included flaps, grafts and amputation. Thesuccessful treatment endpoint was accepted as wound completely healed, i.e. woundclosure (no drainage) or full epithelialisation with no drainage.Negative pressure wound dressing (NPWD) has been associated withaccelerated development of granulation tissue, earlier reepithelialization of woundsand faster healing of wounds and has been used to manage very complex woundssuccessfully. There was no significant difference between treatment groups in theproportion achieving complete wound closure in either treatment group.The discussion is focused on control of infection, satisfactory blood drainageand the role of the microvascular abnormalities in the etiology that might be reasonof this unfovarable result. Microvascular dysfunction is thought not to play a role inetiologiy about in the development of diabetic foot ulcers, but this does not exclude arole in the delayed wound healing.