Uterin serviksin intraepitelyal neoplazileri ve invaziv yassı hücreli karsinomlarında p16, p27, siklin D1 ve BCL-2 ekspresyonlarının değerlendirilmesi
The evaluation of p16, p27, cyclin D1 and BCL-2 ekspressions in intraepithelial neoplasia and invasive squamous cell carcinoma of uterin cervix
  1. Tez No: 298972
  2. Yazar: BÜLENT ARAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELVER ÖZŞENER ÖZEKİNCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Serviks kanseri Dünyada meme kanserinden sonra en yaygın görülen ikinci kanserdir. Servikal karsinogenezisdeki en önemli ajan Human papilloma virüsünün (HPV) özellikle yüksek riskli tipleridir. Servikal biyopsilerin değerlendirilmesinde morfolojik inceleme altın standartdır. Pataloglar arasında servikal lezyonların değerlendirilmesinde görülen uyuşmazlıkları ortadan kaldırmak için immün belirteçlere ihtiyaç duyulmaktadır.Biz de bu amaçla arşivimizden seçtiğimiz 20 LSIL, 16 HSIL ve 20 SCC tanılı olguya p16, p27, siklin D1 ve Bcl-2 immunohistokimyasal belirteçlerini uyguladık. 20 non-neoplazik serviks biyopsisini kontrol grubu olarak kullandık.Servikal intraepitelyal neoplazi ve yassı hücreli karsinomların p16, p27 ve Bcl-2 ile boyanma dağılımı arasında `Khi kare' testi ile yapılan istatiksel değerlendirmede, anlamlı bir fark izlenirken, siklin D1 ile izlenmedi. Mann-Whitney U testi ile non-neoplazik serviks ile LSIL, HSIL ve SCC grupları arasında p16 ve p27 ekspresyonlarında istatiksel olarak anlamlı fark izlendi. p16, p27, siklin D1 ve Bcl-2 arasındaki ilişki dörtlü karşılaştırma testiyle incelediğinde, tüm gruplarda istatiksel olarak anlamlı bir fark izlendi. LSIL'li olgularda immunohistokimyasal belirteçler arasındaki ilişkiyi öğrenmek için yapılan ikili karşılaştırma testinde, tüm belirteçler arasında anlamlı bir fark izlenirken, HSIL'li olgularda siklin D1-p16, siklin D1-p27, Bcl-2-p16, p16-p27, SCC'li olgularda p27-p16, p16-Bcl-2, siklin D1-p27, siklin D1-p16, siklin D1-Bcl-2 arasında anlamlı bir fark izlendi.Sonuçlarımıza göre, p16 ve p27'nin ayırıcı tanıda yardımcı olabileceği, p16'nın özellikle LSIL ve non-neoplazik olguların ayırıcı tanısında, p27'nin ise prognostik bir belirteç olarak kullanılabileceğini destekler niteliktedir. Siklin D1 ve Bcl-2 ile elde ettiğimiz sonuçlar ikisinin de ayırıcı tanıda katkısının olmadığını, prognostik paremetreler olabileceğini düşündürmüştür.
Özet (Çeviri)
Cervical cancer is the second most common cancer worlwide after mammarian cancer. The most important agent in cervical carcinogenesis is especially high-risk types of Human Papilloma Virus. The gold standart in the evaluation of cervical biopsies is morphological examination. Immunological markers are needed to eliminate the disagreements between pathologists seen in the evaluation of cervical biopsies.With this purpose, we applied the p16, p27, cyclin D1 and Bcl-2 immunohistochemical markers on 20 cases diagnosed as LSIL, 16 cases diagnosed as HSIL, and 20 cases diagnosed as SCC. We used 20 non-neoplastic cervical biopsies as control group.As a significant difference was seen between the p16, p27, and Bcl-2 staining distributions of cervical neoplasias and those of squamous cell carcinomas on the statistically evaluation done with chi-square test, this difference was not seen in cyclin D1 staining. With Mann-Whitney U test, a statistically significant difference was seen in the p16 and p27 expressions of LSIL, HSIL and SCC groups compared to non-neoplastic ones. When we examined the relation between p16, p27, cyclin D1, and Bcl-2 with a comparison test of four variables, a significant difference was seen in all group. When, in the cases with LSIL, a significant difference was seen a significant between all the markers, in the comparison test of two variables which was done to learn the relation between the immunohistochemical markers, in the cases with HSIL cyclin D1-p16, cyclin D1-p27, Bcl-2-p16, p16-p27 and with in the cases SCC p27-p16, p16- Bcl-2, cyclin D1-p27, cyclin D1-p16, cyclin D1-Bcl-2 was not seen a significant between the immunohistochemical markers.According to our resuts, p16 and p27 immunohistochemical markers may assist in the differential diagnosis. p16 may assist between LSIL and non-neoplastic cervix in the differential diagnosis especially and p27 can be used as a prognostic marker. The results obtained with cyclin D1 and Bcl-2 immunohistochemical markers may not assist in the differential diagnosis and these two markers might have prognostic parameter.