Kronik süpüratif otitis medialı hastalarda cerrahi öncesi çekilen ince kesitli temporal kemik BT ile ameliyat bulgularının karşılaştırılması
The comparıson of preoperatıve thin sliced temporal bone CT and surgıcal fındıngs ın patıents wıth chronıc suppuratıve otıtıs medıa
  1. Tez No: 299001
  2. Yazar: ESRA DURMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Kronik süpüratif otitis medialı hastalarda ince kesitli temporal kemik bilgisayarlı tomografi (BT) ile ameliyat bulgularını karşılaştırarak, BT'nin tanıdaki güvenilirliğini ve tedaviye katkısını araştırmaktır.Gereç ve Yöntem: Çalışmaya kronik süpüratif otitis media nedeniyle mastoidektomi planlanan 50 hasta alındı. Ameliyat öncesi 0.625 mm kesit kalınlığında aksiyel düzlemde temporal kemik BT'leri çekildi. PACS'da (Resim arşivleme ve iletişim sistemleri) reformatlar yapılarak değerlendirildi. Operasyon esnasındaki bulgular altın standart kabul edilerek belirlenen parametreler için sensitivite, spesifite, pozitif prediktif değer, negatif prediktif değer oranları hesaplandı. İstatistiksel olarak BT ile cerrahi bulguların karşılaştırılmasında SPSS 15.0 programında Kappa tutarlılık testi kullanıldı.Bulgular: Çalışmaya yaşları 8-79 arasında değişen 15'i kadın, 35'i erkek toplam 50 hasta dahil edildi. Hastaların 20'sine açık, 30'una kapalı teknik mastoidektomi yapıldı. BT ile operasyon bulguları karşılaştırıldı. Sensitivite ve spesifite değerleri sırasıyla malleus için %89, %96, inkus için %97, %87, stapes için %93, %90 bulundu. Yumuşak doku varlığı tesbitinde ise bu değerler, attik bölgede %100, %17, mastoidde %98, %60, orta kulakta %98, %75, fasiyal reseste %97, %53, sinüs timpanide %88, %56 idi. Sensitivite ve spesifite değerleri mastoid havalanma paterni için %97, %80, fasiyal kanalın destrüksiyonunun belirlenmesinde %100, %98, lateral semisirküler kanalın destrüksiyonunun tesbitinde %100, %100 bulundu.Sonuç: Bu çalışmada BT ile cerrahi bulgular arasında; malleus, inkus, lateral semisirküler kanal için çok iyi derecede uyum gözlendi. Stapes, mastoid havalanması, fasiyal kanal, orta kulak ve mastoid bölgedeki yumuşak dokuların tesbitinde BT iyi derecede veri sağladı. Sinüs timpani ve fasiyal reses için orta derecede, attik bölge için ise zayıf derecede uyum olduğu tesbit edildi. Sonuç olarak ince kesitli BT'nin ve PACS'ın kemik dansitesindeki yapıların değerlendirilmesine olumlu katkısı olurken, yumuşak doku dansitesindeki yapıların değerlendirilmesine katkısının fazla olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate the diagnostic reliability of computerized tomography (CT) and its contribution to the treatment by comparing the surgical findings and the thin sliced temporal bone CT in the patients with chronic suppurative otitis media.Materials and Methods: Fifty patients who were planned to apply mastoidectomy because of chronic suppurative otitis media were enrolled in the study. Axial section 0.625mm sliced temporal bone CT?s were performed preoperatively. They were evaluated by reformats which were performed in picture archiving and communication systems (PACS). By accepting the surgical findings as gold standarts, sensitivity, specifity, positive predictive value, and negative predictive values were calculated for the predetected parameters. For the statistical analysis of surgical and CT findings, Kappa test in SPSS 15.0 program was performed.Findings: Fifty patients (15 males, 35 females) aged from 8 to 79 were included in the study. Twenty patients were applied open and 30 were applied closed technique mastoidectomy. CT and surgical findings were compared. Sensitivity and specifity values were find respectively as 89% and 96% for malleus, 97% and 87% for incus, and 93% and 90% for stapes. As for detection of soft tissue, these values were 100% and 17% in attic region, 98% and 60% in mastoid, 38% and 75% in tympanic cavity, 97% and 53% in facial recess and 88% and 56% in sinus tympany. Sensitivity and specifity values are 97% and 80% for pneumatization patern, 100% and 98% for the detection of facial canal destruction, and 100% and 100% for the detection of the lateral semicircular canal (LSCC).Results: In this study, a good accordance between surgical and CT findings in terms of malleus, incus and LSCC. CT supplied a valuable data for stapes, mastoid pneumatization, facial canal, tympanic cavity and the detection of soft tissue in the mastoid region. There was a moderate accordance for sinus tympany and facial recess and poor for attic region. As a result, thin sliced CT and PACS has a positive contribution for the evaluation of the structures in the bone density while it has poorer contribution for the evaluation of the soft tissue structures.