Hipertansiyon hastalığı olanlarda tedaviye uyum, etkileyen faktörler ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Assesment of compliance to the medical treatmant and factors effecting the compliance to the treatment and quality of life in paiients with hypertension
- Tez No: 299003
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSKENDER GÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
AmaçAraştırmanın amacı, kentsel bir alanda aile sağlığı merkezine kayıtlı bulunan, altı aydan daha uzun süredir antihipertansif tedavi alan hastaların tedaviye uyum düzeylerini ve tedaviye uyumun kan basıncı kontrolüne etkisini ve bu hastaların yaşam kalitesini etkileyen faktörleri incelemektir.Gereç ve YöntemKayseri İli Melikgazi merkez ilçesine bağlı Ahmet Gündeş Aile Sağlığı Merkezinde yürütülen tanımlayıcı, kesitsel tipteki bu araştırmada örneklem büyüklüğü 393 olarak hesaplandı ve 400 kişi araştırmaya dahil edildi. Veriler anket yöntemiyle toplandı. Hastaların boy, kilo ve kan basınçları ölçüldü ve hastalara WHOQOL-Bref TR yaşam kalitesi ölçeği uygulandı. Hastaların; ilaç tedavisine uyum düzeyleri, hekim kontrollerine uyum düzeyleri, ilaç dışı tedaviye uyum düzeyleri ve yaşam kalitesi düzeyleri değerlendirildi. Verilerin değerlendirilmesinde ki-kare,tek yönlü ANOVA, bağımsız gruplarda t testi uygulandı.
Özet (Çeviri)
Objective:The aim of this study was to assess the compliance to medical treatment and the factors effecting on the compliance on blood pressure control and also assessing quality of life in patients with hypertension for more than six months and also registered to Ahmet Gündeş Family Health Center.Material and Methods:In this descriptive study, sample size was calculated as 393 and thus 400 hypertensive adult patients were included in the study. Body weight, length, systolic and diastolic blood pressure levels were measured in each patient. Also WHOQOL-Bref TR life quality scale was asked to all patients. Compliance to drug based treatment, compliance to medical controls, compliance to life style changes and level of quality of life were noted for each patient. Percentage distribution,ki square, one way anova, independent samples t test was used in evaluation of collected data.