Koroner arter baypas cerrahisi uygulanan hastalarda n-asetil sistein'in myokardiyal reperfüzyon hasarını önlemedeki rolü
Role of n-acetylcysteıne ın attenuatıng reperfusıon ınjury ın patıents undergoıng coronary artery bypass surgery
  1. Tez No: 299004
  2. Yazar: OSMAN OKAN ÖZOCAK
  3. Danışmanlar: PROF. CEMAL KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Bu çalışmada kardiyo-pulmoner baypas eşliğinde koroner arter baypas cerrahisi yapılan hastalarda gelişen iskemi-reperfüzyon hasarının kardiyopleji solüsyonuna eklenen N-Asetil Sistein tarafından önlenmesindeki rolü araştırılması amaçlandı.Hastalar ve Yöntem: Araştırmaya Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi kliniğinde kardiyo-pulmoner baypas eşliğinde elektif koroner arter baypas cerrahisi yapılan 60 hasta (43'ü erkek, 17'si Kadın) dahil edildi. Ek kardiyak cerrahi girişim planlanan hastalar, LVEF < 30 olan hastalar, acil vakalar, karaciğer ve renal fonksiyon bozukluğu olan, 80 yaş ve üzeri hastalar çalışmaya alınmadı. Ardışık olarak hastalar 30'u kontrol, 30'u çalışma grubu olarak ayrıldı. Çalışma grubuna kardiyopleji solüsyonuna 300 mg N-Asetil Sistein eklendi. Hastalardan preoperatif, postoperatif kan örnekleri alınarak myokardiyal hasar belirteçleri (CK-MB, troponin) çalışıldı. Hastalar postoperatif inotrop ihtiyacı ve aritmi gelişimi yönünden gözlendi.Bulgular: Çalışmaya alınan hastaların demografik verileri, preoperatif eşlik eden risk faktörleri, LVEF, hemoglobin değerleri açısından istatistiksel anlamlı farklılık yoktu. Çalışma grubu ile kontrol grubu kıyaslandığında myokardiyal hasar belirteçlerinden CK-MB düzeyleri 24. ve 48. saatlerde, troponin düzeyleri ise 6. 12. 24. ve 48. saatlerde istatistiksel olarak anlamlı düşük olarak bulundu. Postoperatif inotrop ihtiyacı ve aritmi görülme sıklığı çalışma grubunda istatistiksel olarak daha az olarak bulundu.Sonuç: Kardiyo-pulmoner baypas eşliğinde koroner arter baypas cerrahisi yapılan hastalarda kardiyopleji solüsyonlarına 300 mg N-asetil sistein eklenmesi ile reperfüzyon hasarı oluşumu azaltılmaktadır. Miyokardiyal korunma yöntemleri hakkında en etkin yöntemin saptanması için geniş çapta daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study we investigated the protective effect of N-Acetyl Cysteine from ischemia-reperfusion damage who is undergoing coronary artery by-pass grafting with cardio-pulmonary by-pass.Patients and methods: For this Study 60 patients (43 male, 17 female) was included who were undergoing to coronary artery by-pass grafting with cardio-pulmonary by-pass in the Erciyes University Cardio-Vascular Surgery Departmant. Additional cardiac surgery, left ventricular ejection fraction < 30, emergency operations, liver and kidney disfunction, age > 80 patients were excluded. The 60 patients were divided to two groups which are included 30 patients. 300 mg N-Acetyl Cysteine was added to research group?s cardioplegia solutions. For in investigating the injury blood samples were obtained preoperatively and postoperatively than myocardial injury indicators (CK-MB, troponin-I) were analyzed. The patients were observed for the arrythmias and need for the inotropic supports postoperatively.Findings: There was no difference between the demographics, preoperative risk factors, left ventricular ejection fraction, hemoglobin preoperatively. In the research group the myocardial injury indicators; CK-MB levels were at the 24th and 48th hours, troponin-I was 6th, 12th, 24th, 48th hours were mainly lower from control group?s datas. In the research group, after the operation need of inotropic support and arrytmias were statistically lower than the control group datas.Conclusions: In the patients who were undergoing coronary artery by-pass grafting with cardio-pulmonary by-pass, to be added 300 mg N-Acetyl Cysteine to the cardioplegic solution decreased myocardial reperfusion damage. For determining the most effective modality for myocardial protection need to wider studies.