Program-to-program communication via logical unit (LU) 6,2 protocol
Uyumlu olmayan belirsizlikler içeren doğrusal olmayan ilgin dizgeler için yeni bir değişken yapılı denetleyici
- Tez No: 29901
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. UFUK ÇAĞLAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET Bu tezde, dağıtılmış işlemleri destekleyen Logical Unit (LU) 6.2 protokolü kullanılarak, sistemler arasındaki programların alt- sistemlere bağımlı kalınarak iletişim kurabilme problemine çözüm getirilmiştir. Uzak mesafelerdeki database "lere erişimi kolaylaştırmak ve eksik kaynak kullanımını en aza indirmek amacıyla tüm yüksek ve alçak seviyeli programlama dillerinden çağırılabilecek bir genel arabirim tasarlanmıştır. Client- server modeli baz alınarak yapılan bu tasarım ile kullanıcı veya uygulama programı, uzak yer adı, uzak program adı ve programa hangi parametreleri geçireceği gibi bilgileri kodlayarak uzak mesafelerdeki database'ler üzerindeki bilgilere kolaylıkla ve saydam bir şekilde erişebilmektedir. Ayrıca LU 6.2'nin dağıtılmış işlemler içindeki yeri ve biribirinden farklı sistemler arasındaki kaynakların kullanımını nasıl desteklediği de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT In this thesis, a solution has been introduced against to the problem of sub-system dependency of program-to-program communication, via Logical Unit (LU) 6.2 protocol that supports distributed processing. In order to eliminate misuse system resources and ease access to the distributed databases, a generic interface has been devised for the programming languages. By coding remote host identification, remote program name and program parameters, a user or an application program is able to access remote databases in a transparent manner by implementing client-server model. Additionally, the place of LU 6.2 within distributed processing and how it supports the distributed resources that reside in heteregeneous systems are discussed.