Gölbaşı (Adıyaman)-Pazarcık-Narlı (K.Maraş) arasındaki sahada Doğu Anadolu fayının neotektonik incelemesi
  1. Tez No: 29900
  2. Yazar: M.ŞEFİK İMAMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGUN GÖKTEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
ÖZET Doktora Tezi GÖLBAŞI (ADIYAMAN) - PAZARCIK - NARLI (K.MARAŞ) ARASINDAKİ SAHADA DO?U ANADOLU FAYI'NIN NEOTEKTONİK İNCELEMESİ M. Şefik İMAMO?LU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Doç.Dr.Ergun GÖKTEN 1993, Sayfa: 137 Jüri : Prof.Dr. Ali KOÇYİ?İT Doç.Dr.Ergun GÖKTEN Doç. Dr. Yavuz OKAN İnceleme alanı Türkiye'nin güney-güneydoğusunda Doğu Anadolu Fay Zonu'nun Gölbaşı (Adıyaman) - Pazarcık, Narlı (Kahramanmaraş) arasındaki bölümü üzerinde yer almaktadır. Burası Doğu Anadolu Fayı'na ait verilerin ve neotektonik döneme ışık tutacak diğer yapısal unsurların irdelenebile- ceği bir alandır. İnceleme alanında Jura-Kretase - Holosen yaş konağın da 25 adet birim ayırtlanmış olup, bunlardan 15 tanesi Pliyosen öncesi döneme ait paleotektonik dönem birimleridir. Bunlar dan allokton kökenli Jura-Alt Kretase yaşlı Koçali Karmaşığı ve Alt Maestrihtiyen ve öncesi yaşlı Karadut Karmaşığı temel konumundadırlar. Bunların üzerine Üst Maestrihtiyen yaşlı Nasırlı, Germav ve Haydarlı formasyonları ile Terbüzek üyesi açılı uyumsuzlukla gelmektedir. Üst Paleosen yaşlı Belveren Formasyonu dar bir alanda daha yaşlı birimleri açılı uyumsuz olarak örtmektedir. Eosen transgresyonu ile sırasıyla İpresiyen yaşlı Gercüş Formasyonu, Lütesiyen yaşlı Hoya Formasyonu ve Oligosen-Akitaniyen yaşlı Erincedağ Formasyonu birbirleri ile uyumlu olarak çökelmiş olup, daha yaşlı birimleri açılı uyum-İL suz olarak örtmektedirler. Burdigaliyen yaşlı Fırat Formasyo nu daha yaşlı birimler üzerine yerel uyumsuz olarak gelmekte olup, üste doğru Burdigaliyen-Langiyen yaşlı Lice ve Langiyen -Serravaliyen yaşlı Karaisalı formasyonları ile uyumlu olarak yer alır. Üst Miyosen yaşlı Selmo Formasyonu karasal olup daha yaşlı birimler üzerine genellikle açılı uyumsuz olarak gelmektedir, üst Miyosen 'de başlayan bazaltik volkanizma so nucu inceleme alanının güneyinde bazaltlar tüm eski birimle rin üzerine akmıştır. Neotektonik dönem olarak ele alınan Pliyosen 'den günü müze kadar değişen yaş aralığında 10 adet karasal birim ayırt- lanmıştır. Pliyosen yaşlı Esmepuru formasyonu daha yaşlı tüm birimler üzerine açılı uyumsuz olarak gelmekte '.olup üstte Pli yosen yaşlı Döndükler formasyonu ile geçişlidir. Pliyo-Kuva- terner yaşlı Pazarcık formasyonu da daha yaşlı birimlerle uyum suz olarak bulunmaktadır. Pliyo-Kuvaterner yaşlı bazaltik vol kanizma Topaluşağı formasyonu olarak ele alınmıştır. Kuvater- ner'de eski alüvyonlar (taraçalar), yeni alüvyonlar, yamaç molozları, birikinti konileri, alüvyon yelpazeleri ve güncel bataklık çökellerl olmak üzere 6 birim ayırtlanmıştır. İnceleme alanında olasılıkla Orta ? Pliyosen 'den bu yana aktif olan Doğu Anadolu Fayı ortalama K56D doğrutlusun- da sol yönlü bir hareketin verilerini sunmaktadır. Fay boyun ca fay kaması nitelikli havzalar, basınç sırtları, küçük bin dirmeler, aktif heyelanlar ve çizgisel fay vadileri belirlen miş olup, 2300 m., 4250 m., 4500 m. ve 4750 m.lik sol yönlü doğrultu atımlar ile 185 m. ye varan düşey atımlar ölçülmüştür, inceleme alanı içinde Doğu Anadolu Fayı 76 km. uzunluğunda, yer yer tek bir fay ile, yer yer 1,7 km. genişliğindeki bir zon içinde birbirine paralel 6 fay ile temsil edilmektedir. Ana faydan ayrı olarak inceleme alanında 8 adet fay takımı veya fay zonu ayırtlanmıştır. Bu fayların tümü neotektonik dönem içinde meydana gelmiş olup, sol yanal doğrultu atımlı fay sistemlerinde görülen kırıklara uygun bir patern oluş turmaktadırlar. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Neotektonik, Doğu Anadolu Fayı, Gölbaşı-Saray Havzası, fay kaması havzası, Saray alüvyon yelpazeleri, temel birimler, örtü birimleri
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Ph.D. Thesis NEOTECTONIC INVESTIGATION OF THE EAST ANATOLIAN FAULT IN THE AREA BETWEEN GÖLBAŞI (ADIYAMAN), PAZARCIK, NARLI (K.MARAS) M. Şefik İMAMO?LÜ Ankara University- Graduate School of Natural and Applied Sciences Geological Engineering Department Supervisor: Assoc. Prof.Dr.Ergun GÖKTEN 1993, Page : 137 Jury : Pro j. Dr. Ali KOCYİ?İT Assoc. Prof.Dr.Ergun GÖKTEN Assoc. Prof.Dr. Yavuz OKAN The investigated area is located in the south-southeast of Turkey, on the sector of East Anatolian Fault Zone between Gölbaşı (Adıyaman) and Pazarcık, Narlı (Kahramanmaraş). The area is characterized by the data supplied concerning East Anatolian Fault, and structural units, which will highlight the neotectonic epoch. Twenty five lithologic units have been distinguished in the investigated area in Jurassic-Cretaceous - Holocene geochro- nological time interval, out of which 15 belong to the paleotec- tonic era of pre-Pliocene. Allochtonous Koçali Complex in Jurassic-Lower Cretaceous age, and the Karadut Complex in Lower Maastrichtian and older ages comprise the basement rocks in the area. These are overlain by angular unconformity by the Upper Maastrichtian Nasırlı, Germav and Haydarli formations, and Terbüzek member. Upper Paleogene Belveren Formation overlies the older units by angular unconformity, in a narrow area. By the Eocene transgression, Ypresian Gercüş Formation, Lutetian Hoya Formation and Oligocene-Aguitanian Erincedağ Formation have deposited respectively, being concordant with each other,IV and overlying the older units with angular unconformity. Burdigalian Fxrat Formation overlies the older units locally unconformably, and is concordant with the Burdigalian-Langhian Lice Formation and Langhian-Serravallian Karaisalı Formation, in ascending order. Resulting from the basaltic volcanism, which cropped out in Upper Miocene, all the older units in the south of the investigated area have been covered by basaltic flows. 1 0 continental units have been distinguished in the time interval from Pliocene to date, which has been identified as the neotectonic epoch. Pliocene Esmepuru formation overlies the older units by angular unconformity, and is gradational with the overlying Pliocene Döndükler formation. Pliyo-Quaternary Pazarcık formation is also unconformable with the older units. Plio-Quaternary basaltic volcanism has been identified as Topaluşağı formation. Quaternary units have been distinguished in 6 units as ancient alluvium (terraces), recent alluvium, talus deposits, alluvial apron, alluvial fan and actual swamp deposits. East Anatolian Fault, which has been effective in the investigated area possibly since Midde ? Pliocene, exhibits data for a left lateral strike slip fault, striking N56E, in average. Along the fault, basins in fault-wedge character, pressure ridge, small overthrusts, active landslides and linear fault valleys have been determined. Strike slips of 2300 m., 4250 m., 4500 m. and 4750 m. have been measured in addition to a vertical displacement, reaching 185 m. East Anatolian Fault, which has an extension of 76 km. in the invertigated area, is represented occasionally by a single fault, and frequently by 6 individual faults, parallel to each other in a zone. In addition to the main fault, 8 fault groups or zones have been determined. All these faults have formed in the neotectonic epoch and estaslish a pattern which suit well with the fractures exposed in the left lateral strike-slip fault systems. KEY WORDS: Neotectonics, East Anatolian Fault, Gölbaşı-Saray Basin, Fault wedge basin, Saray alluvial fans, basement rocks, cover rocks