Nazal polip ve/veya alerjik rinitli hastalarda Th1/Th2 dengesi ile 1?, 25-dihidroksivitamin D3 arasındaki ilişki
The relatıon between Th1/Th2 balance and 1?, 25-dıhydroxyvıtamın D3 ın the patıents wıth nasal polyp and/or allergıc rhınıtıs
  1. Tez No: 299029
  2. Yazar: ŞULE ÖZKARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL KELEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma ile izole polip, nazal polip ve/veya alerjik riniti olan hastalarda immun yanıtta rol oynayan IL-4, IL-10 ve IFN-? sitokinlerinin düzeylerini ölçerek Th1/Th2 hücre dengesini araştırmayı ve bu denge ile D vitamininin aktif metaboliti olan 1?, 25-dihidroksivitamin D3 arasındaki ilişkiyi belirlemeyi amaçladık.Çalışma 160 erişkin olgu üzerinde yapılmıştır. Çalışmada hastalar beş gruba ayrılmıştır. Sadece alerjik rinit tanısı alan hastalar grup I, alerjik rinit ve nazal polipozis tanısı alan hastalar grup II, izole polip tanısı alan hastalar grup III, alerjik riniti olmayan, nazal polipozis tanısı alan hastalar grup IV, izole polip, nazal polip ve/veya alerjik riniti olmadığı belirlenen sağlıklı gönüllü bireyler grup V'i oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
THE RELATION BETWEEN TH1/TH2 BALANCE AND 1?, 25-DIHYDROXYVITAMIN D3 IN THE PATIENTS WITH NASAL POLYP AND/OR ALLERGIC RHINITISIn this study we aimed to investigate Th1/Th2 cell balance by measuring the levels of IL-4, IL-10 and IFN-? cytokines that play important role in immune response in patients with isolated polyp, nasal polyp and/or allergic rhinitis, and by this way it was aimed to determine the relationship between this balance and 1?, 25- dihydroxyvitamin D3, which is the active metabolite of D vitamin.The study was performed in 160 adult subjects. The patients were separated into five groups. Patients diagnosed only with allergic rhinitis formed group I, patients with allergic rhinitis and nasal polyposis constituted group II, patients with isolated polyp formed group III, patients diagnosed with nasal polyposis but no allergic rhinitis formed group IV, and healthy voluntary individuals without nasal polyp and/or allergic rhinitis were considered in group V.