Benign ve malign tiroid nodüllerinin ayırımında renkli doppler ultrasonografinin rolü
The role of color doppler ultrasound dıfferantıatıon of malıgnant and benıgn thyroıd nodules
- Tez No: 299034
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLKİF BOZGEYİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Tiroidin nodüler hastalığı sık karşılaşılan endokrin hastalıklardandır. Ultrasonografi (US) kullanımının artması ile tiroid bezinde nodül saptanma oranı da artmıştır. Tüm tiroid nodüllerinin %5-15'inde tiroid karsinomu olasılığı vardır. Günümüzde tiroid nodüllerinde temel tanısal yöntem tiroid ince iğne aspirasyon biopsisidir (İİAB). Ancak İİAB yapılacak nodül seçimi hakkında her zaman fikirbirliği olmamaktadır. Çalısmamızda, tiroid nodülü olan hastaların renkli Doppler US (RDUS ) özelliklerinin degerlendirilmesi ve benign ve malign tiroid nodüllerinin ayırımında RDUS nin rolünün saptanması amaçlandı.Çalışmaya 129 olgu dâhil edildi. Nodüller histopatolojik ve sitolojik sonuçlarına göre benign ve malign nodüller olmak üzere gruplara ayrıldı. Nodüllerin lokalizasyon, boyut ve iç yapısı araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Nodular disease of the thyroid is a common endocrinologic disorder. Dedection of thyroid nodules have been increased usage of ultrasound. Five to fifteen percentage of all thyroid nodules are thought to be malignant. Current diagnostic modality of choice for characterization of thyroid nodules is fine needle aspiration biopsy (FNAB). But there is much dispute over which nodules should undergo FNAB. In our study we aim to evaluate the color Doppler ultrasound findings of patients with thyroid nodules and also to detect the role of color doppler ultrasound differantiation of malignant and benign thyroid nodülesOne hundred and twenty nine nodules were included this study. These nodules were divided into benign and malignant nodules, according to their histopathologic and cytologic results. Localization of nodules, size and internal structure were investigated.