Otomotiv endüstrisinde kullanılan galvanizli saç ?alüminyum perçinsiz bağlantılarının mekanik özelliklerinin belirlenmesi
Determınatıon of mechanıcal propertıes of clınched galvanızed steel-alumınum sheets used ın the automotıve ındustry
  1. Tez No: 299050
  2. Yazar: ALTINAY HACIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ÇETKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma otomotiv endüstrisinde gövde ve diğer aksesuarlarında beraber kullanılan galvanizli(St1314) saç ve alüminyum(Al5754) saçların, clinching yöntemiyle birleştirilmesinden oluşan yapıların mekanik özelliklerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. TS EN ISO 6892-1 standardına uygun olarak galvanizli saç ve alüminyum saç malzemelerden numuneler hazırlanmış ve bu numunelerin çekme deneyleri yapılmış ve malzemelerin mekanik özellikleri elde edilmiştir. Standartlara uygun olarak kesilip hazırlanan numuneler clinching yöntemiyle birleştirilmiştir. Birleştirilen numunelere TS EN ISO 14273 standardına göre kesme deneyi ve TS EN ISO 14270 standardına göre mekanize soyma deneyi uygulanmıştır. Birleştirilen malzemeler birleşim yerlerine dik kesilerek kesitleri alınmış daha sonra mikro fotoğrafları çekilmiştir. Çekilen fotoğraflar incelenmiş uygun olan birleştirmeler ve birleştirmelerde oluşan hatalı durumlar tespit edilmiştir.Clinching yöntemiyle birleştirilen malzemeler incelendiğinde birbirine yakın kalınlıktaki malzemelerin kullanıldığı ve sünek malzemenin altta olduğu birleştirmelerde daha iyi sonuçlar elde edilmiştir. Birleştirilen malzemeler arasındaki kalınlık oranı arttığında birleştirmelerde sorunlarla karşılaşıldığı belirlenmiştir. Farklı kalınlıklardaki malzemelerin birleştirilmesi incelendiğinde, kalın malzemenin üstte ince malzemenin altta kullanılması durumunda ince malzemede plastik deformasyonun artmasından dolayı çatlaklar ve kopmalar meydana gelmektedir. Kalınlıkları birbirine yakın olan malzemelerin birleştirilmesinde malzemelerin yer değiştirmesi, birleştirmeyi etkileyecek olumsuzluklara neden olmamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to examine the mechanic characteristics of the structures formed by the connection of galvanized (St1314) plate and aluminum (A15754) plate using clinching method. Galvanized and aluminum sample plates were prepared in accordance with TS EN ISO 6892-1 standard and their pulling (allurement) experiments were done and mechanical characteristics of the materials were obtained samples, cut and prepared in accordance with standards, were attached using clinching method. The attached samples were carried out cutting experiment in accordance with TS EN ISO 14270. Sectioning was done on the attached materials by cutting vertically and then their micro photos were examined, appropriate attachments and inappropriate ones were determined. When the materials attached with clinching method were achieved, when materials with similar thickness were used and when ductile material were used at the below during the attachment. When the attached thickness rate between the materials increased, some problems were seen to occur during the attachment when the attachment of materials with different thicknesses were examined , some cracks and breakaways occur due to the increase of plastics deformation if the thick material is used on the upper side and thin material on the bottom side. In the attachment of materials with similar thicknesses, translocation of materials, doesn?t lead to negations affecting attachment.