Form punta (Clınchıng) yöntemiyle birleştirilmiş ince sac levhaların mekanik özelliklerinin araştırılması
Investigation of mechanical properties of thin sheet plate the joined with Clinching methods
- Tez No: 309182
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ÇETKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Form punta yöntemi; herhangi bir bağlantı elemanı olmadan sac levhaları lokal bölgede meydana getirilen bir deformasyonla birleştirme işlemidir. Özellikle farklı malzemelerin birleştirilmesinde oldukça iyi sonuçlar vermektedir. Geleneksel birleştirme yöntemlerinin teknik ve ekonomik yönden yetersizlikleri vardır. Form punta yöntemi bu olumsuzlukları ortadan kaldıran bir tekniktir.Bu araştırmada, form punta yöntemiyle birleştirilmiş ince sac plakaların mekanik özellikleri araştırılmıştır. Çalışmanın amacı; form punta yöntemi ile yapılan bağlantıların dayanımlarının kalınlığa ve seçilen malzemelerin özelliklerine göre değişimini incelemektir. Form punta yöntemiyle bağlantılar için özellikle otomotiv endüstrisinde kullanılan galvanizli (St1314-St1312) çelik ve alüminyum (Al5754) plakalar seçilmiştir. Numunelere, sırasıyla TS EN ISO 14270 ve TS EN ISO 14273 standardına uygun olarak çekme deneyleri ve ayırma deneyleri uygulanmıştır. Birleştirilen sac kalınlıklarının düşmesiyle genel olarak dayanımın da düştüğü görülmüştür. Galvanizli çelik sac- alüminyum sac bağlantılarında; alüminyum plakaların altta olduğu durum, üstte olduğu duruma göre daha iyi sonuç vermiştir. Kalınlıkları ve malzeme özellikleri birbirine yakın olan malzemelerle yapılan bağlantılarda daha iyi değerler ölçülmüştür. Çok ince sac parçaların nispeten daha kalın saclarla yaptığı bağlantılarda çatlamalar görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Clinching is a joining method in which sheet metal parts are deformed locally without the use of any additional elements. This method gives very good results, especially in combination of different materials. Clinching Method eliminates technical and economic shortcomings of conventional joining methods.In this research, mechanical properties of thin sheet metals which are joined together with Clinching Method are investigated. Aim of this study is to examine exchange according to the materials and thickness of strength of joints which made with Clinching Method. Galvanized steel (St1314) which is used especially in automotive industry and aluminum (Al5754) sheets were selected for Clinching joints. Tensile and peeling tests were carried out according to TS EN ISO 14273 and TS EN ISO 14270 respectively. Results showed that when the thickness of sheet decreases, the strength of join also decreases. Concerning steel sheet-aluminum sheet connections; in condition which aluminum sheets are below gives us better results than the aluminum sheets are on upper condition. The values obtained from the sheets of which with similar thickness and material properties are better than the others. Cracks observed at the joins of ultra thin sheets with thicker sheets from itself.