Romatoid artritli hastalarda aterosklerozun değerlendirilmesinde lipoprotein ilişkili fosfolipaz A2 düzeyi ile karotis intima media kalınlığının karşılaştırılması
Comparison of carotis intima media thickness and lipoprotein associated phospholipase A2 levels for evaluating atherosclerosis in rheumatoid arthritis patients
  1. Tez No: 299049
  2. Yazar: CEMAL BES
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Romatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Giriş ve Amaç: Romatoid artrit (RA), etyolojisi tam olarak bilinmeyen kronik sistemik inflamatuvar bir hastalıktır. Primer olarak eklemleri etkilemekle birlikte sıklıkla beraberinde kardiyovasküler, hematolojik, solunum, göz, böbrek veya nörolojik sistem tutulumları da görülmektedir. RA'lı hastalarda mortalite sağlıklı insanlara göre artmıştır ve bu mortalite artışının en önemli nedenini kardiyovasküler hastalıklar oluşturur.Son zamanlarda yapılan çalışmalarda, RA hastalarında bazı inflamatuvar göstergelerin ateroskleroza katkıda bulunduğu gösterilmiştir. Bu göstergelerden biri de lipoprotein ilişkili fosfolipaz A2 (Lp-PLA2)'dir. Lp-PLA2, oxidize LDL'yi hidrolize ederek lisofosfatitilkolin okside serbest yağ asitleri gibi güçlü proinflamatuvar ve proaterojenik ürünler oluşmasını sağlayan fosfolipaz A2 ailesine ait bir enzimdir. Bu çalışmadaki amacımız RA hastalarında Lp-PLA2 aktivite düzeyi ile karotis intima media kalınlığına (CIMT) bakmak ve Lp-PLA2 aktivite düzeyi ile CIMT arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır.Hastalar ve Yöntem: Çalışmaya, 2010 ACR-EULAR ölçütlerine göre RA tanısı almış 25 hasta ile kontrol grubu olarak 20 Tip2 Diyabetes Mellitus (DM) hastası ve 20 sağlıklı kontrol alındı. Tüm olgulara rutin laboratuar tetkiklerinden tam kan sayımı, total kolesterol, LDL-kolesterol, HDL-kolesterol, CRP ile sedimantasyon düzeyleri çalışıldı. RA'lı hastaların hastalık aktivitesi DAS28 ile hesaplandı ve her hastanın HAQ skoruna bakıldı. Tüm olguların serum Lp-PLA2 aktivite düzeyine ve her iki karotid arterden CIMT bakıldı.Bulgular: DM grubunda RA ve sağlıklı kontrol grubuna göre Lp-PLA2 aktivite düzeyinde anlamlı bir yükseklik görüldü (p:0.006). LDL-kolesterol düzeyleri RA olgularında ve sağlıklı olgularda Diyabetiklere göre anlamlı olarak daha düşüktü (sırası ile p: 0.001 ve p:0.029). CIMT yönünden karşılaştırıldığında sadece Diyabetik hastalarda sağ CIMT değerinde sağlıklı kontrol grubuna göre anlamlı bir fark olduğu (p:0.047), sol CIMT açısından ise gruplar arasında anlamlı bir fark olmadığı görüldü (p>0.05).Sonuç: RA olgularımızda Lp-PLA2 aktivitesi sağlıklı kontrollere göre değişmemiş olarak ama DM olgularına göre anlamlı düşük saptanmıştır. RA olgularımızda CIMT sağlıklı kontrollerden farklı saptanmamıştır. CIMT ve Lp-PLA2 aktivitesi, DM olgularında yüksek saptanmışken RA hastalarında yüksek saptanmamıştır. Bu durum çalışmaya alınan RA hastalarının ilaç tedavisi altında ve düşük hastalık aktivitesine sahip olmaları ile açıklanabilir.
Özet (Çeviri)
Background and aim: Rheumatoid arthritis (RA) is a chronic, systemic and inflammatory disease with an unclear etiology which initially influences the joints and also has effects on neurological, cardiovascular, hematological, respiratory systems and may cause renal and ophthalmic injury. The cardiovascular effects are the reasons of increased mortality in RA.Recent studies showed that some indicators of inflammatory process contribute development of atherosclerosis in RA. One of these is lipoprotein associated phospholipase A2 (Lp- PLA2). Lp-PLA2 is an enzyme of phospholipase A2 family; catalyzing the oxidation reaction of lisophosphotidilkolin and LDL, that comprises proinflammatory and proatherogenic products such as oxide free fatty acids. With this study we aimed to evaluate the LpPLA2 activity levels in RA patients and consider the relationship between Lp-PLA2 activity levels and CIMT (carotid intima media thickness) appraised with non-invasive tests such as Doppler ultrasound.Patients and Methods: 25 patients with established RA and 40 controls 20 of which had type 2 diabetes mellitus (DM) were accepted to the study. Biochemical tests, hemogram, CRP, sedimentation, HDL-cholesterol, LDL-cholesterol, total cholesterol measurements were performed. Disease activity was calculated with DAS-28 and HAQ score was evaluated in RA group. For measuring Lp-PLA2 activity levels, fasting blood samples were assessed in 2 tubes with EDTA. Both left and right CIMT rates were also quantified in all participants.Findings: Lp-PLA2 activity levels were significantly higher in DM group (P: 0,006). LDL-cholesterol levels were significantly lower in RA and healthy control groups compared with diabetics (respectively p: 0,001 and p: 0,029). Right CIMT rates were significantly different in DM patients (p: 0,047); but none of groups exposed significantly different results in measurement of left CIMT (P> 0,05).Result: Lp-PLA2 activity is not altered in RA group compared with healthy controls but meaningfully higher than both in diabetics. CIMT was not eventuated distinct than healthy controls in RA group. Normality of Lp-PLA2 activity levels in RA patients can be explained with the treatment they 've been taking and low disease activity scores as its result.