Kolorektal poliplerin ve kitlelerin saptanmasında çok kesitli bilgisayarlı tomografik kolonografi ile konvansiyonel kolonoskopinin karşılaştırılması
Comparısion of multı-slice computed tomografic colonography and conventional colonoscopy ın detection of colorectal polyps and masses
  1. Tez No: 299077
  2. Yazar: ÖZLEM KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H. AYHAN ÖZKUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Kolorektal kanserler Amerika Birleşik Devletlerinde 3. ensık kanser nedeni ve kanserden en sık 2. ölüm nedenidir. Kolorektal kanserlerin, tarama yöntemleri ile erken evrede saptanması, kolorektal kanserlere bağlı ölüm oranını düşürmektedir. Kolorektal kanser taramasında gaitada gizli kan testi, çift kontrastlı kolon grafisi, sigmoidoskopi, kolonoskopi gibi pek çok yöntem kullanılmakla birlikte hiçbiri ideal değildir. Bilgisayarlı tomografik kolonografi ve sanal kolonoskopi kolorektal kanser taramasında primer, noninvaziv inceleme tekniği olma konusunda umut vaat etmektedir.Çalışmamızın amacı kolorektal lezyonların saptanmasında sanal kolonoskopinin doğruluğunu, avantaj ve dezavantajlarını araştırmaktır.ÇKBT kolonografinin doğruluğu barsak temizliği ve distansiyonunun iyi olması, kolonun normal anatomik yapısı ve varyasyonlarının iyi bilinmesi, pron ve supin pozisyonlarda ince kesit ÇKBT görüntülemesi ile 2B ve 3B imajların kombine değerlendirilmesine bağlıdır.Çalışmamızda; Kasım 2010 ile Eylül 2011 tarihleri arasında ÇKBT kolonografi ve video kolonoskopileri yapılan 64 hasta retrospektif olarak incelendi. Olguların 8'i barsak temizliği ve distansiyonunun yetersizliğinden çalışma dışı bırakıldı.Video kolonoskopi uygulanan 56 olgunun 24'ü (%42.8) normal olarak değerlendirilirken, 32'sinde (%57.2) 59 patoloji saptandı. Bunların dağılımı; 36 polip, 14 tümöral lezyon, 4 olguda nodüler tarzda mukozada düzensizlik, haustral paternlerde azalma, mukozada psödopolipoid oluşumlar, 3 divertikülozis koli ve 2 fistül olmak üzere toplam 59 patoloji tespit edildi. Video kolonoskopide izlenen 36 polipin 25'i ÇKBT kolonografide doğru olarak saptandı (%69.4). On mm ve daha büyük boyuttaki 6 polipin tamamı (%100), 6-9 mm arasındaki 5 polipten 4'ü (%80), 1-5 mm boyutları arasındaki 25 polipten 15'i (%60) ÇKBT kolonografide doğru olarak saptandı. BT kolonografinin poliplerdeki özgüllüğü (spesifitesi) 10 mm ve üzerindeki poliplerde %100, 6-9 mm arasındaki poliplerde %100, 5 mm ve altındaki poliplerde %89 olarak bulundu. Pozitif prediktif değeri; 5 mm ve altındaki poliplerde %83, diğer poliplerde %100 olarak bulundu. Negatif prediktif değeri; 5 mm ve altındaki poliplerde %70.5, 6-9 mm arasındaki poliplerde %96, 10 mm ve üzerindeki poliplerde %100 olarak saptandı.Sonuçlar çok kesitli BT kolonografi tetkikinin 10 mm'nin üzerindeki poliplerde duyarlılığının yüksek olması, rölatif olarak güvenilir ve minimal invazif olması nedeni ile varolan diğer kolorektal kanser tarama testlerine iyi bir alternatif olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Colorectal cancers are the 3rd most common type of cancer and 2nd leading cause of cancer death in the United States. Colorectal cancer screening, detects colorectal cancers at an earlier stage, reduces colorectal cancer mortality. Although a variety of colon screening tests such as fecal occult blood testing, double-contrast barium enema, sigmoidoscopy, colonoscopy are available, none is ideal and also they are expensive, invasive and not easily tolerable techniques. Virtual colonoscopy and computed tomographic colonography are promising to be the primary, non-invasive method of screening of colorectal cancers. The aim of our study is determine the diagnostic efficiency, advantage and disadvantage of virtual colonoscopy in detection of colorectal pathologies.The accuracy of MDCT colonography depends on; good colon cleaning and distention, well-known variations of the colon and the normal anatomic structure, the prone and supine positions, with thin-slice MDCT imaging the evaluation of the combined 2D and 3D images. In our study sixty four patients who underwent MDCT colonography (virtual colonography) and video colonoscopies between October 2010 and September 2011 were evaluated retrospectively. 8 patients were excluded because of not enough colon cleaning and distention.Video colonoscopy, 24 were applied to 56 patients (42.8%) as normal evaluated, in 32 patients (57.2%) 59 pathology was detected. The distribution of these pathologies; 36 polyps, 14 tumoral lesions, 4 cases nodular mucosa irregularities, reduction of haustral patterns, psödopolipoid formations in mucosa, 3 diverticulosis colli and 2 fistula pathology was found to be a total of 59.36 polyps were identified in Video colonoscopy. 25 of these 36 polyps were correctly identified with MDCT colonography (69.4%). All of 6 polyps which are 10 mm and larger (100%), 4 of 5 polyps which are between 6-9 mm (80%), 15 of 25 polyps which are 1-5 mm (60%) were identified correctly with MDCT colonography.CT colonography specificity of on 10 mm and larger polyps were found 100%, on polyps between 6-9 mm were found 100% and polyps under 5 mm were found 89%. Polyps under 5 mm positive predictive value were found 83%, in other polyps were found 100%.Polyps 5 mm and under, negative predictive value were found 70,5%, on polyps between 6-9 mm were found 96%, on 10 mm and larger polyps were found 100%. As a result; multi-slice CT colonography study might be a good alternative to other existing colorectal cancer screening tests because of; the High sensitivity on polyps larger than 10 mm, relatively safe and minimally invasive.