Onkolojik tarama amaçlı çekilen PET/BT'de kolonda saptanan FDG tutulumlarının kolonoskopi sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of colonoscopy results in PET/CT imaging detected FDG uptakes in the colon for oncologic screening
- Tez No: 870946
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CİNDORUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, İç Hastalıkları, Gastroenterology, Radiology and Nuclear Medicine, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
PET-BT onkoloji alanında giderek kullanımı artan metabolik ve volümetrik bir tetkik olup, kolon patolojilerinde tarama, teşhis ve tedavi yanıtlarında klinik pratikte entegrasyonu teknik olarak kısıtlayıcılar olması sebebiyle kısıtlıdır . Bu kısıtlılık özellikle diffüz tutulumlarda kendisini gösterse de pratikte fokal FDG tutulumları genellikle altın standart yöntem olan kolonoskopi ile ileri tetkik edilmelidir. Kolon polipleri ise mukoza ve submukozadan köken alan proliferatif lezyonlar olup kolorektal kanser gelişmesinde altta yatan temel nedendir. Çalışmamızda retrospektif olarak fokal FDG tutulumları olan hastaların kolonoskopi sonuçları değerlendirerek, PET-BT ve kolonoskopinin kolon patolojilerindeki teşhis ilişkisini saptamayı amaçladık. Çalışmamıza Ankara Gazi Üniversitesi Hastanesi Tıp Fakültesi Nükleer Tıp Bölümünde Ocak 2014 - Aralık 2023 tarihleri arasında FDG yöntemi ile çekilen PET-BT'lerde fokal FDG tutulumu olan 256 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Bu hastalar içerisinde Ankara Gazi Üniversitesi Hastanesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Endoskopi ünitesinde yapılan kolonoskopisi olan hastaların sonuçları, demografik verileri ulaşılarak değerlendirmeye alınmıştır. Çalışmaya katılan n=259 hastanın yaş ortalaması 66,6±12,3 yıl olarak hesaplanmıştır. PET-BT yapılan hastaların (n=259) SUVmax ortalaması 11,7±6,5 olarak saptanmıştır. Kolonoskopi uygulanan ve uygulanmayan gruplar arasında SUVmax değerleri (p=0.967) ve PET tutulum lokalizasyonu (p=0.916) yönünden istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Kolonoskopi yapılan kadınlar ile erkekler arasında polip görülme yönünden istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p=0.360). Hastaların %56,4'üne (n=146) kolonoskopi uygulanmıştır. Kolonoskopi yapılan hastaların (n=146) %60,3'ünde (n=88) malign-premalign lezyon saptanmıştır. Kolonoskopide patolojisi anormal olarak tespit edilen hastaların (n=100), %83'ünde (n=83) PET-BT ve Kolonoskopi lokalizasyon değerlendirmesi uyumlu bulunmuştur. Kolonoskopik çap ortanca değeri 13 mm olarak hesaplanmıştır. Patolojik değerlendirmesi yapılan (n=96) hastanın %26'sında (n=25) kanser saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
PET-CT is a metabolic and volumetric examination that is increasingly used in the field of oncology, but its integration into clinical practice for screening, diagnosis, and treatment responses in colon pathologies is limited due to technical constraints. This limitation is particularly evident in diffuse FDG uptakes, but in practice, focal FDG uptakes are usually further investigated with colonoscopy, which is considered the gold standard method. Colon polyps are proliferative lesions originating from the mucosa and submucosa and are the underlying cause of colorectal cancer development. In our study, we aimed to evaluate the relationship between the diagnosis of colon pathologies using PET-CT and colonoscopy by retrospectively analyzing the colonoscopy results of patients with focal FDG uptakes. A total of 256 patients with focal FDG uptake in PET-CT scans conducted with the FDG method between January 2014 and December 2023 at the Department of Nuclear Medicine, Faculty of Medicine, Ankara Gazi University Hospital, were included in our study. Among these patients, the results of colonoscopies performed at the Gastroenterology Endoscopy unit of Ankara Gazi University Hospital, along with their demographic data, were accessed and evaluated. The average age of the 259 patients participating in the study was calculated as 66.6±12.3 years. The mean SUVmax of patients who underwent PET-CT (n=259) was determined to be 11.7±6.5. . There was no statistically significant difference between the groups that underwent colonoscopy and those that did not in terms of SUVmax values (p=0.967) and PET uptake localization (p=0.916). There was also no statistically significant difference in the presence of polyps between men and women who underwent colonoscopy (p=0.360).Among the patients who underwent colonoscopy (n=146), malignant or premalignant lesions were detected in 88 cases.Among the patients with abnormal pathology findings on colonoscopy (n=100), 83 out of 83 showed concordance in localization evaluation between PET-CT and colonoscopy. The median colonoscopic diameter was calculated as 13 mm. Among the patients who underwent pathological evaluation (n=96), cancer was detected in 25 cases.