Şanlıurfa yöresinde son on yılda kolon kanserinin demografik değişimi
Demographic change of colon cancer in the last ten years in Şanlıurfa region
  1. Tez No: 960507
  2. Yazar: KÜBRA KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DURSUN BARUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Kolorektal kanserler, dünya genelinde kansere bağlı ölümler arasında ön sıralarda yer almakta ve önemli bir halk sağlığı problemi oluşturmaktadır. Kolon polipleri ise kolorektal kanserin gelişiminde öncül lezyonlar olarak kabul edilmekte olup, bu lezyonların erken dönemde tanınması büyük önem taşımaktadır. Son yıllarda yapılan epidemiyolojik çalışmalar, kolon kanserlerinin lokalizasyonunda sağ kolon ve sigmoid kolonda belirgin bir artış eğilimi olduğunu ortaya koymaktadır. Bu bulgular hem tarama programlarının planlanmasında hem de endoskopik takip algoritmalarının düzenlenmesinde önemli rol oynamaktadır. Bu çalışmada amaç; son 10 yılda gerçekleştirilen kolonoskopi verilerinin retrospektif olarak incelenmesiyle, kolon polipleri ve kolorektal kanserlerin lokalizasyon, boyut ve histopatolojik tiplerine göre dağılımını ortaya koymak; bu özelliklerin zamanla değişim gösterip göstermediğini değerlendirmek ve etkileyen faktörleri belirleyerek elde edilen bulguları güncel literatürle karşılaştırmaktır. Gereç-Yöntem: Çalışmaya 1 Ocak 2015-31 Aralık 2024 tarihleri arasında Şanlıurfa Harran Üniversitesi Hastanesi Gastroenteroloji Kliniğinde kolonoskopi yapılan 5361 hasta dahil edilmiş, hastaların yaş, cinsiyet, ek hastalık, aile öyküsü, sigara içme durumları, kolonoskopi raporları ve alınan biyopsi sonuçları incelenmiştir. Hastalar yıllık ve beşer yıllık gruplar halinde incelenmiştir. Veriler SPSS ile analiz edilerek; kategorik değişkenler için ki-kare testi, sürekli değişkenler için uygun parametrik ya da non-parametrik testler kullanılmıştır. p0,05). Sonuç: Bu çalışma, kolorektal polip ve kitlelerin demografik ve patolojik özelliklerini uzun yıllara yayılan verilerle değerlendirmektedir. En sık görülen malign patoloji adenokarsinom olup, bu bulgu literatürle uyumludur. Kitlelerin boyut ve patolojilerinde yıllar içinde anlamlı bir değişiklik gözlenmemiştir. Buna karşın, poliplerin yaş ve cinsiyete göre dağılımındaki farklılıklar, risk temelli tarama stratejilerinin gözden geçirilmesi gerektiğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Colorectal cancers rank among the leading causes of cancer-related mortality worldwide and constitute a significant public health concern. Colon polyps are recognized as precursor lesions in colorectal cancer development, making their early detection crucial. Recent epidemiological studies have indicated a notable increase in colorectal cancer localization, particularly in the right colon and sigmoid colon. These findings play an important role in planning screening programs and adjusting endoscopic surveillance protocols. Materials and Methods: This retrospective study analyzed colonoscopy data from 5,361 patients who underwent the procedure at Şanlıurfa Harran University Hospital Gastroenterology Clinic between January 1, 2015, and December 31, 2024. Patient demographics, comorbidities, family history, smoking status, colonoscopy reports, and biopsy results were reviewed. Patients were grouped annually and in five-year intervals. Statistical analyses were performed using SPSS; chi-square tests were used for categorical variables and appropriate parametric or non-parametric tests for continuous variables. A p-value 0.05). Conclusion: This study provides a comprehensive evaluation of the demographic and pathological characteristics of colorectal polyps and masses over an extended period. Adenocarcinoma remains the most prevalent malignant pathology, aligning with the literature. The size and pathology of masses did not significantly change over time. However, differences in the age and gender distribution of polyps suggest the need to reconsider risk-based screening strategies.