Computer analysis of motion parallel transputer network
- Tez No: 29909
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Ardışık görüntülerden hareket bilgisinin tahmini bilgisayarla görmenin temel ilgi alanlarından biridir. Bilgisayarla hareket analizinde birden fazla görüntü aynı anda işlendiği için, hareket belirleme algoritmasının performansı çok önemlidir. Seri bir sistemin işlem hızının } kimi zaman hareket analizi için yetersiz olabilecek, bir sının vardır. Bu durumda, paralel işlem hız sorunu için iyi bir çözüm olarak görünmektedir. Nokta temelli ve pencere dolaştırma operasyonları paralel işlemeye uygundur. Fakat bu cins algoritmalar hareket analizinin ilk seviyelerinde kullanılır. Daha yüksek seviyeli algoritmalar değişik bir doğaya sahiptir. Bunların paralellikleri, paralel sistemin avantajlarım kullanmak için daha derin araştırılmalıdır. Bu çalışma bilgisayarla hareket analizi algoritmalarının paralel bir sistem üzerinde uygulanmasının yollarını aramayı amaçlamıştır. Bu çalışmadaki paralel sistemin kurulmasında Transputer işlemcileri kullanılmıştır. Bu işlemciler link tabanlı işlemcilerdir ve link tabanlı ağlar kurmak için dört linkleri vardır ki bu hareket analizi için uygun gözükmektedir. Bir hareket analizi algoritmasında en temel problem ardışık görüntü parçalan arasındaki karşılıkları bulmaktır. Karşılıkları eşleme yöntemi ile bulmanın diğer yöntemlerden bazı üstünlükleri olduğundan, bu çalışmada karşılık gelme problemini çözmek için seçilmiştir.“Nokta seviyesinde eşleme”ve“doğru seviyesinde eşleme”adıyla iki örnek algoritma hareket analizim paralel transputer ağında test etmek için geliştirilmiştir. Algoritmalar önce seri şekilde gerçekleştirilmiş ve denenmiştir, sonra, paralelleştirilip transputer ağına uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The estimation of motion information from a sequence of images is one of the prime interests of Computer Vision. Since more than one image is handled at the same time in motion analysis performance of the motion extraction algorithm is very important. There is a limit of processing speed of a sequential system which may be sometimes inadequate for motion analysis. In this case, parallel processing seems to be a good solution for speed problem. Point-wise and window operations are well fitted to parallel processing. But these types of algorithms are used in very early levels of motion analysis. Higher level algorithms are of different nature. Their inherent parallelism must be investigated deeper to take advantage of a parallel system. This work is intended to find the ways to implement the computer motion algorithms on a parallel system. In this work, transputer is used as the building block of the parallel system. These processors are link based processors and have four links to build link based networks which seems suitable for motion analysis. In a motion analysis algorithm the basic problem is to find correspondence between sequential image fragments. There are several ways to handle this problem. Since finding correspondence through matching has several advantages over other algorithms, it is selected to handle correspondence problem in this work. Two example algorithms, namely“line-level match”and“selected-point-level match”, are developed to test motion analysis on the parallel transputer network. Algorithms are firsts implemented and tested in sequential fashion, then, they are parallelised and applied to transputer network.