Simav (Kütahya) bölgesindeki ateş opali oluşumlarının minerolojik-petrografik özellikleri ve gemolojik kullanım alanları
The minerologic-petrographic properties and gemologic areas of usage of fire opal formation in Simav (Kütahya) region
  1. Tez No: 299099
  2. Yazar: GÖKÇE ŞEYDA USLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM GÜNDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Maden Mühendisliği ve Madencilik, Geological Engineering, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğal Yapı Taşları ve Süs Taşları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Simav (Kütahya) bölgesindeki ateş opali oluşumlarını incelemeye yönelik hazırlanan yüksek lisans tez çalışmasında bölgenin tarihçesi, Simav taşı olarak da bilinen ateş opalinin mineralojik-petrografik özellikleri ve gemolojik kullanım alanları araştırılmıştır. Bölgeden toplanan ateş opallerinin, Dokuz Eylül Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü, İnce Kesit-Gemoloji laboratuarında ince kesitleri yapılarak polarizan mikroskopta mineralojik-petrografik incelemeleri yapılmıştır. Ateş opallerinde yapılan XRD (X-ışını) çalışmalarında opal-C (kristobalit), opal-CT (kristobalit-tridimit) ve düşük sıcaklık kuvars kristal fazları bulunmuştur. SEM-EDX analizlerinin sonucunda, ateş opallerinde amorf yapılı opal oluşumları ve kalsedonik kristal fazında mikrokristalen kuvars (kristobalit-moganit) ve lussanit gözlenmiştir. Ayrıca SEM-EDX çalışmalarında ateş opallerinde hidrotermal etkiyi destekleyen çok sayıda barit oluşumları gözlenmiştir. . Şaphane ve Simav ilçeleri arasında yer alan Yeni Karamanca beldesinden toplanan örneklerin fiziksel özelliklerine uygun takı tasarım çalışmaları yapılmış ve hazırlanan kabaşonlar kuyumculuk atölyesinde gümüşle montürlenerek çeşitli takılar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, intented to examine the formation fire opals of Simav (Kütahya), research topics are history of the region, mineralogic petrographic properties and gemologic areas of usage of fire opals, also known as Simav stones. In the content of this thesis these researches are put together to shed a light on geological formations of fire opals. In Dokuz Eylül University, Department of Geological Engineering, Laboratory of Thin Section-Gemology, the samples gathered from the region was used to obtain thin sections and then these this sections are examined in polarizing microscope to acquire a mineralogic-petrographic point of view. In the XRD (X-Ray) studies made on fire opals, opal-C (cristobalite), opal-CT (cristobalite-tridymite) and low temperature quartz crystal were found. As a result of SEM-EDX analyses, amorph formed opal formations and microchrystalline quartz (cristobalite-moganite) and lussanite in chalcedonic crystal phase are observed in fire opals. Besides, there observed many barite formations which further support hydrothermal effect in SEM-EDX studies. There has been made a study about jewellery design works suitable for samples gathered from Yeni Karamanca and prepared cabachons were mountered with silver and a variety of gems was produced.