Determination of Turkish word clauses for part of speech tagging
Sözcük türlerinin belirlenmesi için Türkçe kelime yapılarının tanımlanması
  1. Tez No: 299108
  2. Yazar: SÜLEYMAN EMİR TURNA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN ÇEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Dilbilim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Linguistics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bir cümlenin anlamı kelimelerin görevine ve türlerine göre değişir. Bu nedenle, bir cümledeki kelimelerin tam anlamını belirlemek amacıyla, kelime türü ve görevi incelenmiş olmalıdır. Kelimelerin tiplerini belirledikten sonra, kelime öbekleri elde edilebilir.Türkçe'de kelime kombinasyonları bağlı olarak, farklı sözcük öbekleri sözcüklerin türlerine dayalı olarak oluşabilir. Bu nedenle, tüm tür olanakları belirleme işlemi sırasında dikkate alınmalıdır. Sözcük öbekleri belirledikten sonra, kelime grupları tespit edilebilir.Türkçe Doğal Dil İşleme çalışmalarda karşılaşılan en yaygın sorun belirsizlik sorunudur. Kelime öbekleri belirlenerek, belirsizlikler çoğunlukla çözülebilir ve kelimelerin en doğru anlamları tespit edilebilir.Bu çalışmada, Türkçe'deki sözcük öbeklerini tanımlamak için kural tabanlı bir sistem geliştirilmiş ve sistemi kullanan bir yazılım hazırlanmıştır. Bu sisteme daha fazla kural ekleyerek, sonuçları daha güvenilir hale getirilebilir.
Özet (Çeviri)
According to their types of duties in a sentence, the meaning of the sentence varies. Therefore, in order to determine the exact meaning of the words in a sentence, the type and duty of the words should be examined. After the type determination process, the word phrases can be obtained.In Turkish, depending on the word combinations, different word phrases can be occurred based on the types of the words. For this reason, all phrase possibilities should be considered during type determination process. After determining the word phrases, word clauses can be detected.The most common problem faced in Natural Language Processing studies for Turkish is ambiguity problem. By determining word clauses, the ambiguities can be mainly solved and most exact meanings of the words can be determined.In this study, rule based algorithm for determinant of word clauses in Turkish and software based on this algorithm was developed. It was seen that, by adding more rules to the system, the results are engetting more reliable.