Edremit orman topraklarında radyosezyum düzeyinin belirlenmesi
Determination of radiocesium levels in forest soils of Edremit
  1. Tez No: 299107
  2. Yazar: FATİH ÇOBAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM KARADENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma kapsamında, Kaz dağları-Edremit ormanları ile sınırlı alanda toprakların Cs-137 aktivite seviyesinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, 41 bölgeden toprak örneklemesi yapılmış ve örneklerdeki Cs-137 aktivite seviyeleri HPGe Gama Spektrometre Sistemi kullanılarak saptanmıştır. Toprak örneklerindeki Cs-137 radyonüklitinin ortalama aktivite konsantrasyonu ve aralığı 177 (31-458) Bq/kg iken, ortalama akvite depozisyounu ve aralığı 15 (2-39) kBq/metrekare olarak bulunmuştur. Kazdağları-Edremit orman alanlarında Cs-137 radyonüklitinden kaynaklanan karasal gama doz hızlarının ortalama 3.98 nGy/h olmak üzere 0,92 nGy/ h ile 8,46 nGy/h aralığında değiştiği gözlenmiştir. Cs-137 için ortalama yıllık etkin doz eşdeğerleri ve aralığı 4.87 (1,13-10,38) mikro Sv/y olarak tahmin edilmiştir. Bu bulgular, Çernobil kazasından 25 yıl sonra orman topraklarının Cs-137 aktivite düzeylerinin tarım topraklarına göre hala oldukça yüksek olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to establish the Cs-137 activity levels in forest soils of Kaz dağları-Edremit restricted area. In this aspect, soils were sampled from 41 area and Cs-137 activity levels in samples were determined by using HPGe Gamma Spectrometer System. The mean activity concentration and range of the Cs-137 radionuclide in soil samples were 177 (31-458) Bq/kg, while the mean activity deposition and range were found as 15 (2-39) kBq/square meter. It is observed that terrestrial gamma dose rate from Cs-137 radionuclide in Kazdağları-Edremit forest sites were varied between 0,92 nGy/h to 8,46 nGy/h with an average value of 3.98 nGy/h. The mean value and range of annual effective dose equivalent for Cs-137 were estimated as 4.87 (1,13-10,38) micro Sv/y. These findings showed that the activity levels of Cs-137 in the forest soils were still high in contrast to agricultural soils after 25 years from the Chernobyl accident.