Determination of Turkish word types
Türkçe kelimelerin türlerinin belirlenmesi
- Tez No: 213027
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YALÇIN ÇEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Doğal Dil İşleme (DDİ), doğal dillerin otomatik olarak anlaşılması ve üretilmesi problemlerini inceleyen bir araştırma alanıdır. Sözcük Türleri Belirleme (STS) ise, DDİ'nin bir alt problemidir ve bir metin içindeki kelimelere en uygun kelime türlerinin atanmasıyla ilgilidir. STS uygulamaları pratikte birçok alanda kullanılmaktadır. Bu alanlardan bazıları: tam metin arama, bilgi edinme, konuşma sentezi ve telaffuz ile yüksek seviye metin çözümlemedir. Bu çalışma, Türkçe için geliştirilen kural tabanlı bir Sözcük Türleri Belirleyicisi olan TurPOS'u tanıtmaktadır. Sistem, verilen bir Türkçe dokümandaki her sözcüğe, en uygun sözcük sınıfını atamayı amaçlamaktadır. TurPOS, girdi dokümanı olarak biçimbirimsel çözümleme uygulaması tarafından üretilen bir derlem kullanmaktadır. Sistem ayrıca, Türkçe gramer kurallarını içeren bir de kural dosyası kullanmaktadır. Bu kural dosyasının yapısı oldukça sade ve esnektir. Bu sayede, yalnızca kural dosyasını farklı dil gramerlerine göre yeniden uyarlayarak, sistemin başka dillerde de kullanılması mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
Natural Language Processing (NLP) is a field of research that studies the problems of automated generation and understanding of natural languages. Part-of-speech (POS) tagging is a sub-problem in NLP which is interested in tagging the words in a document with the appropriate parts-of-speech. POS tagging has many uses in fields such as: full text searching, information retrieval, speech synthesis and pronunciation and high level text analysis. This study introduces TurPOS, a new rule-based part-of-speech tagger system that was developed for Turkish. The system aims to assign the appropriate word classes for each word in a given Turkish document. TurPOS uses a text corpora produced by a morphological analyzer as the input document. The system also uses a rule file that contains the list of grammatical Turkish rules. The structure of the rule file is quite simple and flexible. This makes it possible that the system can be used for tagging other languages, simply by modifying the rule file according to the grammar of the language.