Regional effects on usability test
Kullanılabilirlik testlerinde bölgesel etkiler
- Tez No: 299112
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DERYA BİRANT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Engineering Sciences
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Kullanılabilirlik gelişen bilgisayar kullanımı ile daha fazla önem kazanmıştır. İnsanların bilgisayarla olan ilişkisi çok hızlı bir şekilde artmaktadır. Bu artış ile doğru orantılı olarak bilgisayarlar üzerinde yapılmakta olan işlemler de gün geçtikçe artık göstermektedir. Kullanıcıların kullanımı için çeşitli boyut ve sektörlerde uygulamalar mevcuttur. Uygulama geliştiricileri ilk zamanlarda geliştirdikleri uygulamalarda özelliklere daha fazla önem vermekteydi. Ancak bu süreçte de geliştiricilerin koymuş olduğu standartlar kullanıcılar uyum sağlamak zorundaydı.
Özet (Çeviri)
Usability has gained more importance with the growing use of computers. The relationship between people and computers is increasing rapidly. This increase is proportional with the increase of the operations carried out on computers every day. Applications are available to users in various sizes and sectors. Previously, application developers have developed the application giving more importance to developing the functionality. However, in this process the users had to adapt the standards determined by the developers.