Balçova jeotermal alanında jeofiziksel gözlemleme çalışmaları
Geophysical monitoring studies in the Balçova geothermal area
- Tez No: 299113
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT GÖKTUĞ DRAHOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Jeofizik Mühendisliği, Energy, Geophysics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeotermal Enerji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Uzun yıllardır jeotermal alanların aranmasında yerbilim yöntemlerinden biri olan jeofizik ayrı bir yere sahiptir. Jeotermal enerjinin kullanımı sırasında da bu yöntemler uygulanmakta ve sistemin kullanımı konusunda bilgi sağlanmaktadır.Periyodik zaman aralıkları ile yapılan jeofiziksel gözlemleme çalışmaları rezevuarda ortaya çıkabilecek sorunların belirlenmesinde yardımcı olmaktadır. Mevcut kurulu sistemlerin veya kurulacak olan yeni sistemlerin jeofiziksel gözlemleme çalışmaları sonucu daha verimli ve daha yararlı kullanım koşulları sağlayacağı düşünülmektedir. Bu teze konu olan gözlemleme çalışmaları ile jeotermal rezervuarı oluşturan jeolojik yapılar, akışkanın ve çevre ortamının elektriksel özellikleri, sistemdeki sıcaklık değişimi, farklı akışkanın rezervuara karışması, su seviyesindeki değişimi ve üretim-geri basım ilişki hakkında bilgiler elde edilmiştir. Yeraltındaki değişimi belirlemek için jeofiziksel yöntemlerden elektrik özdirenç yöntemi tercih edilmiş. Balçova jeotermal sahasında belirlenen zamanlarda ölçümlerin tekrarlanarak değişimin gözlemlenmesi amaçlanmıştır.Balçova jeotermal alanında çalışmalar başarılı sonuçlar vererek yer içinde değişimin varlığı ortaya çıkmıştır. Değişim sonuçları kuyu ve meteorolojik koşullar hakkında elde edilen bilgiler doğrultusunda yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Geophysics studies which is one of the earth sciences have had a unique place in searching for geothermal fields for a lot of years. These methods are being conducted during the production of geothermal energy and they provide information about the usage of the system.Geophysical monitoring studies done in regular time periods help in foreseeing the problems that may occur in the system. The established systems or the new ones that are about to be established are thought to be able to provide more efficient and useful usage conditions with these methods. Geological structures which make up the geothermal reservoir, electrical resistivity of the fluid, temperature difference in the system, flowing of a different fluid into the reservoir, change in the water level and production-reinjection relationship is observed with the conducted monitoring studies. In order to determine the fluid flow direction under the ground, electric resistivity method is chosen amongst the geophysical monitoring methods and by repetition of the field studies in certain time intervals at Balçova geothermal field observation of change is intended.Results of the studies have proven successful by revealing the presence of change in Balçova geothermal field. Results of change have been interpreted in accordance with the gained information about the well and meteorologic conditions.