Deprem bölgesinde insansız hava araçları kullanılarak üretilen fotogrametrik haritalar üzerinden elde edilen dönüşüm parametresinin kullanılabilirliğinin araştırılması
Investigation of the usability of transformation parameters derived from photogrammetric maps produced using unmanned aerial vehicles in earthquake-affected regions
- Tez No: 920256
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT YAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma, 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremlerin etkilerinin analizinde insansız hava araçları (İHA) kullanılarak üretilen fotogrametrik haritalar üzerinden elde edilen dönüşüm parametrelerinin doğruluğunu ve kullanılabilirliğini araştırmaktadır. Çalışma alanı olarak deprem merkez üssü Pazarcık ilçesinin Yolboyu Mahallesi belirlenmiştir. DJI Mavic 3E ve DJI Phantom 4 İHA'lar kullanılarak deprem öncesi ve sonrası yüksek çözünürlüklü hava fotoğrafları alınmış, Pix4D yazılımıyla ortofoto haritalar oluşturulmuştur. Her iki harita üzerinden 41 ortak nokta belirlenmiş ve Helmert koordinat dönüşüm yöntemiyle dönüşüm parametreleri hesaplanmıştır. Uyum testi sonuçlarına göre, dönüşüm parametrelerinin karesel ortalama hata (m0) değeri ile 0.082 m doğruluk sağladığı tespit edilmiştir. Ancak bölgede zemin kaymaları homojen olmadığından dolayı bu sonuçlar, dönüşüm parametrelerinin bölgesel ölçekte güvenilir olduğunu göstermektedir. Çalışma, afet sonrası zemin analizlerinin hızlı ve doğru bir şekilde yapılabilmesine yönelik yöntemlerin değerlendirilmesi açısından akademik ve pratik katkılar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the accuracy and usability of the transformation parameters obtained from photogrammetric maps produced using unmanned aerial vehicles (UAVs) in analyzing the effects of the earthquakes centered in Kahramanmaraş on February 6, 2023. The epicenter of the earthquake, Yolboyu Neighborhood of Pazarcık district, was determined as the study area. High-resolution aerial photographs were taken before and after the earthquake using DJI Mavic 3E and DJI Phantom 4 UAVs, and orthophoto maps were created with Pix4D software. Forty-one common points were identified on both maps and transformation parameters were calculated using Helmert coordinate transformation method. According to the results of the fit test, it was determined that the transformation parameters provided an accuracy of 0.082 m with a squared mean error (m0) value. However, since the ground shifts are not homogeneous in the region, these results show that the transformation parameters are reliable on a regional scale. The study provides academic and practical contributions in terms of evaluating methods for rapid and accurate post-disaster soil analysis.