Solar lighting design proposals for public use
Kamusal kullanım için güneş enerjili aydınlatma tasarımı önerileri
  1. Tez No: 299129
  2. Yazar: İLKER SEVİM
  3. Danışmanlar: DR. NİLÜFER TALU, PROF. DR. ÖNDER ERKARSLAN, YRD. DOÇ. DR. TAHSİN BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Enerji, Mühendislik Bilimleri, Science and Technology, Energy, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Günümüzde enerji, ülkelerin gelişimi için çok önemlidir ve çoğu fosil yakıtlardan elde edilmektedir, fakat bu yakıtlar sınırlıdır ve çevreyi kirletmektedir. Buna karşın, enerji ihtiyacı giderek artmaktadır, bu ihtiyacı karşılamak ve çevre kirliliğini önlemek için yeni arayışlara gidilmiştir. Bu yüzden, yenilenebilir enerji kaynakları önem kazanmakta, yeni teknolojiler geliştirilmektedir. Türkiye yeterli fosil yakıta sahip değildir bu yüzden dışa bağımlıdır. Böylece, yenilenebilir enerji ülkemiz için daha önemli olmuştur. Ülkemiz çok büyük bir yenilenebilir enerji potansiyeline sahiptir. Bu nedenle, bu çalışmada yenilenebilir enerji kaynakları (güneş, jeotermal, vb.) ve teknolojileri gözlemlenmiş ve yapılan çalışmalar araştırılmıştır.Fark yaratmak, çevreye ve insana uyumlu, verimli, estetik çözümler ortaya koyabilmek ve yeni teknolojileri takip etmek endüstriyel tasarımın başlıca amaçlarıdır. Tasarımın endüstriyle ilişkisi olduğunu ve endüstrinin de enerjiye odaklı ve bağımlı olduğunu göz önüne alırsak; tasarım ve enerji kavramlarının da iç içe olduğu anlaşılmaktadır. Bu durumda, insan ve çevre faktörleri hem üretim, hem de kullanım sürecinde göz önüne alındığında tasarım sürecinde yenilenebilir enerjinin dikkate alınmaması düşünülemez. Endüstriyel tasarımın bir diğer amacı da yeni teknolojileri ürünlere aktarmaktır, bu yüzden yenilenebilir teknolojiler tasarım sürecine aktarılmalıdır.Bunları göz önüne alarak, öncelikle yenilenebilir enerji ihtiyacının nedenleri, güneş enerjisi & teknolojileri araştırılmıştır. Sonra, güneş enerjisiyle çalışan ürünler araştırılmıştır. Devamında, kamusal aydınlatma bileşenleri araştırılmış ve kamusal kullanım amaçlı tasarım çalışmasının bileşenleri olarak; Discrete Illuminator, P-Light, Obliques, ismiyle kavramsal güneş enerjili aydınlatma elemanları tasarlanıp, önerilmiştir. Uygulanabilirliklerini anlamak için İzmir verileri analiz edilmiş, tasarım(lar)ın üretebileceği enerji miktarı hesaplanmıştır. Dolayısıyla, kullanılan teknolojinin (esnek piller) gerçek şartlara uygun olmadığı anlaşılmıştır. `Obliques', kamusal aydınlatma için daha gelişmiş, uygulanabilir, yeni bir ürüne dönüştürmek amacıyla tekrar tasarlanmış, uygun teknolojiye (silikon pil) uyarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, energy is very important to the development of the countries and most of the energy comes off from fossil fuels, but they are limited and they pollute the environment. Despite the fact that the need for energy is increasing, to stop the pollution and to fulfil the need, new researches have been done. Hence the renewable sources are getting important, new technologies have been improved. Turkey does not have enough fossil fuel reserves, so it is addicted to other countries. Thus, renewable energy is more important to our country. Our country has a very big renewable energy potential. Thus, in this study renewable energy sources (solar, geothermal,etc.) and technologies have been observed and studies have been reviewed.The main goals of the industrial design are making difference, producing effective and aesthetic solutions that are in unison with people and nature. If we consider that design is in relation with industry, and industry is focused and dependent on energy; it is understood that, design and energy concepts are integrated to each other. In such a case, it is not possible to think not considering renewable energy in design process that considers both human and nature factors in manufacturing and usage. Another goal of the industrial design is transfering new technologies into the products, so renewable energy technologies must be transferred into the design process.By considering these, primarily the reasons for the renewable energy need and solar energy & solar technologies have been searched. Then, the solar energy based products have been researched to understand the possibilities. Afterwards, public lighting components are searched, and three concept solar lights; Discrete Illuminator, P-Light, Obliques; are proposed as the components of the design study for public use. Radiation data of İzmir are analysed and energy that light(s) can produce is calculated to understand the feasibility of the designs. Consequently, it is understood that the used technology (flexible cells) is not feasible for real conditions. Furthermore, `The Obliques? is redesigned, customized for suitable technology (crystalline cells) to make it an improved, a feasible and a new solar product for public lighting.