Development of clustering and classification strategies for the determination of geographical origin of honey by using atomic and molecular spectrometry
Atomik ve moleküler spektrometri kullanılarak balın coğrafik kökeninin belirlenmesi için sınıflandırma ve kümeleme stratejilerinin geliştirilmesi
  1. Tez No: 299130
  2. Yazar: MÜŞERREF YERSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DURMUŞ ÖZDEMİR, PROF. DR. AHMET E. EROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bal, bal arıları tarafından bitkilerin nektarlarından üretilen, besin değeri açısından önemli bir gıda maddesidir. Balların kalitesi, içeriği ve üretildiği bölgeye bağlı olmasından dolayı, sınıflandırılmaları büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada, atomik ve moleküler spektrometri verilerine kemometrik analiz yöntemlerini uygulayarak sınıflandırma modellerinin kurulması amaçlanmıştır. Bu amaçla, Türkiye'nin farklı yörelerinden bal örnekleri toplanmıştır.ve toplanan örnekler, Fourier transform infrared spektrometresinde zayıflatılmış toplam reflektans aparatı (FTIR-ATR) ve floresans spektrometresi (senkronize floresans ve uyarılma-emisyon modu) ile taranmıştır. Sonrasında, bölgelere göre kümelenme olup olmayacağını araştırmak için yönlendirmesiz sınıflandırma (unsupervised classification) metotlarından temel bileşenler analizi (principal component analysis, PCA) ve hiyerarşik kümeleme analizi (hierarchical cluster analysis, HCA) ve yönlendirmeli metotlardan kısmi bağımsız benzeşim modeli (SIMCA) uygulanmıştır. Son olarak, örnekler bozundurularak indüktüf eşleşmiş plazma kütle spektrometre (inductively coupled plasma mass spectrometer-ICPMS) ile metal içerikleri (Mg, Al, Mn, Fe, Co, Ni, Cu, Zn, Sr, Ba) belirlenmiş ve karşılaştırma yapmak amacı ile aynı sınıflandırma metotları uygulanmıştır.Sonuç olarak, balların coğrafik bölgelerine gore sınıflandırılmasında; moleküler spektrometri verilerinin atomik spektrometri verilerine gore daha başarılı olduğu belirlenmiştir. Moleküler spektrometri, analiz için harcanan süre, kimyasal madde kullanımı ve kullanım kolaylığı açısından avantajlıdır.
Özet (Çeviri)
Honey is a natural, nutritious and healthy food produced by honeybees from the nectar of plants. The classification of honey based on geographical origin is of great interest since the quality of honey depends on its chemical composition and geographical origin. In this study, it is aimed to develop classification models using elemental and molecular composition of honey samples via atomic and molecular spectrometry. For this purpose, honey samples from different regions of Turkey were collected from producers and they were scanned with Fourier Transform infrared spectrometer equipped with attenuated total reflectance (FTIR-ATR) accessory, and fluorescence spectrophotometer (synchronous fluorescence mode and 3D excitation emission mode). Afterwards, any clustering of the samples based on their regions was investigated using principal component analysis (PCA) and hierarchical cluster analysis (HCA) and soft independent modeling of class analogies (SIMCA). Finally, inductively coupled plasma mass spectrometry was applied to determine the metal concentrations (Mg, Al, Mn, Fe, Co, Ni, Cu, Zn, Sr, Ba) in honey samples and then the same classification methods were performed to compare the results. In conclusion, molecular spectrometry gave better classification results based on geographical origin compared to the results obtained with atomic spectrometry. Molecular spectrometry is more advantageous for the classification of honey samples in the case of saving time, saving chemicals and ease of usage.