Production of kefir from bovine and oat milk mixture
İnek ve yulaf sütü karışımından kefir üretimi
  1. Tez No: 299128
  2. Yazar: CİHAN KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN KOREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Son yıllarda hububat ve tahıl gibi hayvansal kaynaklı olmayan sütler, yüksek seviyedeki fonksiyonel özelliklerinden dolayı tüketiciler tarafından tercih edilmekte ve tüketimi artmaktadır. Ayrıca bu sütler kolesterol ve laktoz içermediklerinden dolayı diyet uygulayan kişiler, vejetaryenler, laktoz intoleransı olan kişiler tarafından süt tüketiminde tercih edilmektedir.Bu çalışmada, farklı miktarda yabanmersini aroması (9-12-15-18 ve %21), kefir kültürü (1-2-3-4 ve %5) ve yulaf sütü (0-15-30-45 ve %50) içeren kefir ürünlerinin optimizasyonu yapılmış ve 4 C de 21 gün boyunca depolanmıstır. Optimizasyonda yüzey tepki yöntemi kullanılıp, örneklerin mikrobiyolojik, pH ve duyusal karakteristikleri incelenmiştir. Optimizasyon sonucunda ideal seviyede mikrobiyolojik, pH ve duyusal özellik gösteren kefir örneklerinden en fazla yulaf sütü içeriğine sahip olan üç örnek tekrar üretilip, bu örneklerde fiziksel, kimyasal mikrobiyolojik, duyusal ve aroma özellikleri depolama süresi boyunca analiz edilmiştir.Optimizasyon sonuçlarına göre en ideal duyusal özelliklere sahip olan %20 yulaf sütü, %4 kefir kültürü ve %10 aroma konsantrasyonundaki ürün üretilmiştir. pH sonuçlarına göre %15 yulaf sütü, %4 kültür ve %9 aroma konsantrasyonuna sahip olan ürün üretilmiştir. Mikrobiyolojik analizlere göre %30 yulaf sütü, %3 kültür ve %15 aroma içeren ürün ideal ürün olarak üretilmiştir.Optimizasyon sonrası üretilen örneklerin pH, titreedilebilir asitlik, kuru madde, yağ, protein, fenol, beta-glukan, su salma, viskozite, uçucu ve organik asit bileşenleri, renk değişimi, mikrobiyal özellikleri ve duyusal karakteristikleri depolanma süresi boyunca incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
During recent years non-dairy milk types such as cereal and grain milks have been an increased demand from consumers due to their functional properties. The cereal and grain milks do not contain cholesterol or lactose; therefore, these milk types are preferred by consumers who are vegetarians, have special diets or are lactose intolerant.In this study, different concentrations of oat milk (0, 15, 30, 45, and 60%), blueberry aroma(9, 12, 15, 18, and 21%), and kefir culture(1, 2, 3, 4, and 5%) were used for the optimization of the kefir production and samples were stored at 4ºC for 21 days. The response surface methodology was used for the optimization process. Sensory characteristics, the pH changes and microbial characteristics of the kefir samples were determined during storage and the concentrations of the oat milk, blueberry aroma and kefir culture for the best three kefir products were chosen based on the optimization resultsAccording to optimization results, three kefir samples which contained the highest level of oat milk with optimum organoleptic characteristics, optimum pH and optimum microbial counts were selected and produced. Based on the organoleptic results, kefir samples composed of 20% oat milk, 4% kefir culture and 10% aroma concentration, were produced. According to the pH results kefir samples within 15% oat milk, 4% kefir culture and 9% aroma concentration were produced. Based on the microbiological results kefir samples within 30% oat milk, 3% kefir culture and 15% aroma concentration were produced. The pH, titratable acidity, dry matter, fat, protein, phenol content, beta-glucan content, whey off, viscosity, volatile and organic acid profile of samples, color change, microbiological characteristics and sensory characteristics of these samples were investigated during 21 days of storage.