Questioning the privatization of public space: The 'publicness' of shopping centers
Kamusal alanın özelleştirilmesini sorgulamak: Alışveriş merkezlerinin ' kamusallığı'
  1. Tez No: 299133
  2. Yazar: ÖZLEM TAŞKIN ERTEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMAHAT ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
Bu çalışma özelleştirmenin kamusal alan üzerindeki dönüştürücü etkisine odaklanmakta ve alışveriş merkezlerinin kamusallığını sınayarak bu dönüşüm üzerindeki kuramsal tartışmayı sorgulamaktadır. Yapılan araştırma iki ana amaca ulaşmayı hedeflemektedir: Birincisi alışveriş merkezlerinin kamusallığını etkileyen kriterleri istatistik temelli bir nicel çalışma yoluyla belirlemek ve bu kriterlerin kamusal mekanların kamusallığı üzerindeki etkisini göstermektir. İkincisi ise bir alişveriş merkezinin kamusallığını değerlendirmeye yardımcı olacak bir modelin geliştirilip geliştirilemeyeceğini sorgulamaktır.Alışveriş merkezlerinin kamusallığına biçim veren nitelikler neredeyse daima kullanıcıların mekanla ilişkisine atıfla tanımlanmıştır. Yakın geçmişte üretilmiş çalışmalar kamusal alanların kamusallıklarının ve erişilebilirliklerinin ölçülebilir olduğunu savlamıştır. Bahsedilen çalışmaların yöntemlerini ilerleten bu doktora çalışması onlardan farklı olarak yeni bir nicel çerçeve kurmayı denemekte ve bu nicel çerçevenin özel mekanlar olan alışveriş merkezlerine uygulanmasını önermektedir. Alışveriş merkezlerinin kamusallığını test etmek için geliştirilen bu nicel çerçevenin oluşturulmasında kullanılan kriterler `fayda', `simgesel erişim', `etkinliklere erişim', `kaynaklara erişim', `bilgiye erişim' ve `fiziksel erişim'dir. Bu nicel çerçeve İzmir, Türkiye'de Forum Bornova Yaşam ve Alışveriş Merkezi ve Agora Alışveriş Merkezinde sınanmıştır.Alan calışması sırasında doğrudan gözlem, görüşmeler ve kullanıcı anketleri yapılmıştır. Sonuçlar yorumlandığında iki alışveriş merkezinin kamusallık düzeylerinin farklı olduğu görülmüştür. Yukarıda bahsedilen her kritere ilişkin iki alışveriş merkezinin ?yüksek? ya da ?alçak? kamusallık düzeylerine sahip oldukları ölçülmüş ve bu kriterlerle kamusallık arasındaki ilişki gözlenmiştir. Çalışma kentlerdeki kamusal mekanların ve alışveriş merkezlerinin kamusallık düzeylerinin geliştirilmesi üzerine önerilerle sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the transformative impact of privatization on public space and questions the theoretical debate on this transformation via testing the extents of `publicness? of shopping centers. The research seeks to achieve two major objectives: The first is to determine the criteria that affect the level of publicness of a shopping center by means of a statistics-based quantitative study and to illustrate the influence of these criteria on the publicness of public spaces. The second is to question whether a model that will help assess the `publicness? of a shopping center can be developed.The qualities that shape `publicness? attributed to shopping centers are defined almost always with reference to users? relation to the space. Recent studies have argued that it is possible to measure the publicness and accessibility of public spaces. In contrast this study attempts to develop a novel quantitative framework which advances the methodologies of these studies and proposes the application of this framework to shopping centers as private places. The effective criteria used in the development of this quantitative framework in testing the `publicness? of shopping centers are: `interest?, `symbolic access?, `access to activities?, `access to resources?, `access to information?, and `physical access?. This quantitative framework was tested on two shopping centers in Izmir, Turkey: Forum Bornova Life and Shopping Center and Agora Shopping Center.During field research direct observation, interviews and a survey questionnaire directed at users were conducted on site. When the results of study were interpreted the level of publicness of these two shopping centers were seen to be different. Regarding each criteria mentioned above the two shopping centers were assessed to have ?high publicness? or ?low publicness? and the relationship between these criteria and publicness were observed. The study concludes with recommendations on how to increase the level of publicness of public spaces in cities and shopping center developments.