Architectural characteristics and construction techniques of domes in a group of Ottoman baths
Osmanlı Dönemi bir grup hamam kubbesinin mimari özellikleri ve yapım teknikleri
- Tez No: 299131
- Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAK İPEKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Osmanlı hamam mimarisinde kubbe, farklı boyut ve sayıda birbirine eklemlenerek dışta kitleye hareket kazandıran içte ise üzerlerinde düzenlenmiş ışık gözleriyle zengin mekân özellikleri oluşturan strüktürel bir yapı elemanıdır. Üst örtünün dinamik etkisini veren kubbelerin özgün mimari ve yapısal özelliklerinin tespit edilmesi ve bunlar üzerinde neden-sonuç ilişkisinin irdelenmesi, kubbelerin onarımları sırasında yapı detaylarının kaybedilmemesi gereken özelliklerine dikkat çekmesi açısından önemlidir. Bunun yanı sıra, kubbelerin yapım tekniği konusundaki araştırmaların yetersiz olması, yapıların onarılması ve korunması için bilgi üreten çalışmaların yapılmasını gerekli kılmaktadır.Bu çalışmanın amacı, Osmanlı dönemi hamam kubbelerinin özgün biçimsel ve yapısal özelliklerinin tanımlanması ve bu özeliklerin kubbe bütünlüğü içerisinde ilişki ağının araştırılmasıdır. Bu temel doğrultuda çalışma konusu olarak seçilen hamamların kubbeleri, kubbeye geçiş öğeleri ve kubbe dış destek elemanları ile birlikte ele alınarak biçim-strüktür açısından incelenmiş ve bütünsellik içerisindeki ilişkiler üzerinde durulmuştur. Bu çerçevede, incelenen kubbelerde kubbe açıklığı, kubbe yüksekliği, kubbe kalınlığı, örgü türleri, kubbe üzerinde bulunan ışık gözü sırası ve sayısı, kubbeye geçiş elemanı türü ve yüksekliği ve kubbe dış destek elemanı arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Açıklık, yükseklik, kalınlık, örgü türü ve ışık gözü sayısı ve sırası, kubbeye geçiş elemanı arasındaki ilişkiler için istatistiksel analizler yapılmış ve değerlendirilmiştir.Çalışma kapsamında; yapılardaki kubbe, kubbeye geçiş ve kubbe dış destek elemanlarının özgün biçimsel özellikleri, yapım tekniği ve malzeme kullanımı ile ilgili bilgiler, arazide yapılar üzerinde incelemeler yapılarak tespit edilmiş, çizim ve yazılı anlatımı bir arada içeren tablolar ve grafikler hazırlanarak toplanan bilgilerin karşılaştırmalı değerlendirmesi yapılmıştır.Bu çalışma, üst örtünün yapım tekniği ile ilgili araştırmalardaki bilgi azlığını gidermede, yapıların onarılması ve korunması için gerekli detaylı bilginin oluşturulmasında önemli bir katkısı olacaktır.
Özet (Çeviri)
In Ottoman bath architecture, domes adjoined in varied numbers and sizes are structural element ensuring dynamic superstructure adjustment exterior and fascinating spatial features involving the interior lighting elements. The examination of cause-effect relationship in the original architectural and constructional characteristics of domes, the main elements of dynamic superstructure adjustment, is significant in terms of pointing out the retention features of construction details. In addition, informed knowledge for the purpose of contributing to conservation works of the baths is necessary to focus on in this dissertation.The aim of the dissertation is to identify the original morphological characteristics, construction techniques and use of materials and to investigate the relationship between architectural and constructional characteristics that involve span, height, thickness, bond types, the number and rows of oculi, the type of transition elements and the height of transition element and the exterior supporting elements of the dome. In this context, the domes of the studied baths were examined in term of construction techniques in superstructure integrality with their supporting elements.In this content; the original morphological characteristics, construction techniques and the use of materials on the Ottoman domes with their supporting elements, transition elements and frame of the domes from outside were examined by the use of conventional method through field survey and were studied in the framework of cause-effect relationships. In addition, statistical analysis methods were used and evaluated in order to examine the relationships between architectural and constructional characteristics of domes.This dissertation is significant in terms of contributing to cover a lack of knowledge in construction systems of domes and transition elements of the public baths for the purpose of constitution of systematic knowledge in leading protection and conservation decisions.