Dynamic analysis of planar flexible mechanisms
Düzlemsel esnek mekanizmaların dinamik analizi
  1. Tez No: 299148
  2. Yazar: DUYGU ÇÖMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT YARDIMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada, elastik uzuvlu düzlemsel mekanizmaların dinamik davranışları incelenmiştir. Bu amaçla, birçok sanayi alanında sıklıkla kullanılan krank-biyel mekanizmaları seçilmiştir. Mekanizmanın esnek biyel uzvu, enine titreşimlerin etkisi altında pimler ile mesnetlenmiş bir çubuk olarak ele alınmıştır. Elastik uzvun dinamik cevaplarını elde etmek için Euler-Bernoulli çubuk teorisi uygulanmıştır. Esnek çubuğu modellemek için topaklanmış kütleler yöntemi kullanılmıştır. Küçük yerdeğiştirmeler kabulü yapıldığından, sistemin hareket denklemlerini elde etmek için elastik eğri denkleminin lineer ve sürekli hali, çubuk üzerindeki her bir topaklanmış kütle için yazılmıştır. Elde edilen nonlineer ve kısmi diferansiyel denklem takımı, sonlu farklar yöntemi uygulanarak adi diferansiyel denklem takımına dönüştürülmüştür. Son olarak, sistemin dinamik cevaplarını veren hareket denklemlerini çözmek için sembolik bir matematiksel program geliştirilmiştir. Geliştirilen programdan elde edilen sonuçlar, literatürdeki mevcut sonuçlarla karşılaştırılmış ve doğruluğu sağlanmıştır. Mekanizmaya ait kütle oranı, uzuv boy oranı gibi farklı parametreler için elastik yerdeğiştirme sonuçları elde edilmiştir. Bahsedilen parametrelerin dinamik cevaplara etkileri bulunmuş ve grafikler halinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, dynamic behaviors of planar mechanisms with elastic linkages are investigated. For this purpose, slider-crank mechanisms which are widely used in many fields of industry are chosen. Flexible coupler of the mechanism is considered as a pin jointed beam under the effect of elastic oscillations in transverse direction. Euler-Bernoulli beam theory is considered to obtain dynamic responses of the elastic link. Lumped parameters approach is used to model the flexible links. Since, the assumption of small deflections is made, linear and continuous form of the elastic curve equation is written for each lumped masses on the beam to derive the equations of motion of the system. Derived set of nonlinear partial differential equations are reduced to ordinary differential equations by applying finite difference method. Finally, a symbolic mathematical program which gives the dynamic responses of the system is developed to solve the equations of motion. The results obtained from the developed program are tested and verified by the results available in the literature. Elastic deflection results are obtained for different parameters such as mass ratio and length ratio of the links of the mechanisms. The effects of the aforementioned parameters on dynamic response are found and presented in graphical forms.