Dynamics simulation of planar linkage mechanism and fault detection
Düzlemsel bağlanti mekanizmasinin dinamik simülasyonu ve ariza tespiti
- Tez No: 934579
- Danışmanlar: PROF. HASAN ÖZTÜRK, DOÇ. DR. OĞUZHAN DAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Dinamiği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Düzlemsel mekanizmalar, hareket ve kuvvet iletiminde görev alan ve eklemler ile birbirine bağlanan katı cisimlerden oluşan, iki boyutlu düzlemde hareketini tamamlayan mekanik sistemlerdir. Hareketi dönüştürmede sağladıkları etkinlik sebebiyle otomotiv, robotik, havacılık ve sağlık sektöründe sıklıkla kullanılmaktadır. Mekanizmaların üretiminden önce tasarım aşamasının doğru bir biçimde tamamlanması oldukça kritik bir rol oynamaktadır. Günümüzde esnek gövde dinamiği analizlerinde sağlanan gelişmelerle birlikte hafif ve yüksek performanslı tasarımlara sahip havacılık ve robotik endüstrilerinde sıklıkla karşılaşılan mekanizmalar kolaylıkla modellenerek uygulama alanlarını artırmıştır. Bu çalışmada, esnek uzuvlu düzlemsel dört kol mekanizmasının dinamik davranışı ve mekanizmalarda karşılaşılan en önemli hasarlardan biri olan çatlak hasarının bu davranış üzerine olan etkisi incelenmiştir. Bu amaçla, yedi farklı konumda ve iki farklı boyda tasarlanan hasarlı mekanizmaların esnek gövdeli dinamik analizleri yapılmış, hasarsız mekanizmada elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmıştır.Bunun yanı sıra alternatif mekanizmaların tasarımında esnek gövdeli dinamik analizin önemi ve hasar tespitinde kullanılabilirliğinin gösterilmesi hedeflenmiştir. Bu çalışmada, çift krank dört kol mekanizması çatlak arızalarını tespit etmek için zaman (istatistiksel parametreler kullanılarak) ve frekans tabanlı titreşim analizleri yoluyla, mekanizmanın genel özellikleri tanımlanarak, çatlak arızalarının tespiti kapsamlı bir şekilde araştırıldı. Bulgular, hem zaman hem de frekans alanı analizlerini kapsayan titreşim tabanlı teşhis yaklaşımlarının çatlak arızalarını tespit etmede etkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Planar mechanisms are mechanical systems consisting of rigid bodies connected by joints, transmitting motion and force, and completing their motion in a two-dimensional plane. They are frequently used in the automotive, robotics, aviation, and health industries due to the effectiveness they provide in transforming motion. Correct completion of the design phase before the production of mechanisms plays a critical role. Today, with the developments in flexible body dynamics analyses, mechanisms with lightweight and high-performance designs frequently encountered in the aviation and robotics industries can be easily modeled and their application areas have increased. This study investigated the dynamic behavior of the planar four-bar mechanism and the effect of crack damage, one of the most important damages encountered in mechanisms, on this behavior. For this purpose, dynamic analyses of damaged mechanisms designed in seven different positions and two different lengths were performed and compared with the results obtained in the undamaged mechanism. In addition, it aims to show the importance of dynamics analysis in designing alternative mechanisms and its usability in damage detection. In the study, the detection of crack failures in the double crank four-bar mechanism was investigated comprehensively by defining the general characteristics of the mechanism in time (using statistical parameters) and by using frequency-based vibration analysis to detect crack failures. The findings show that vibration-based diagnostic approaches, including both time and frequency domain analyses, effectively detect crack failures.