Jackson System Development Methodology (JSDM) for project selection system
Proje seçim sistemi için Jackson Sistem Geliştirme metodolojisi (JSGM)
  1. Tez No: 29915
  2. Yazar: PINAR GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 295
Özet
öz PROJE SEÇİM SİSTEMİ İÇİN JACKSON SİSTEM GELİŞTİRME METODOLOJİSİ (JSGM) GÜLER, Pınar Yüksek Lisans Tezi, Bilgisayar Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Ziya AKTAŞ Ocak, 1993, 280 sayfa. Yazılım / Sistem Mühendisliği alanında kullanılan bilgisayar destekli araçlarda gözlenen gelişmeler, yapısal bilgi sistemleri geliştirme metodolojilerinin daha verimli bir şekilde uygulanmasını sağlamaktadır. Bu tez çalışmasında, yapısal sistem geliştirme metodolojilerinden biri olan Jackson Sistem Geliştirme Metodolojisi (JSGM) ve bu metodolojinin proje değerlendirme amaçlan için kullanımı incelenmiştir. İlk olarak, Jackson Sistem Geliştirme Metodolojisi ayrıntılı bir şekilde ele alınmış, daha sonra bu metodoloji“Proje Seçim Sistemi”üzerinde uygulanmış ve program kaynak kodlan COBOL dilinde Michael Jackson Systems Limited (şimdi LBMS) şirketi ürünü olan JSP-TOOL programı kullanılarak üretilmiştir. Tezde, son olarak çalışmanın sonuçlan verilmiş, ek olarak da uygulama ile ilgili bilgiler sunulmuştur. Konu ile ilgili kaynaklar da tezin sonunda yer almıştır. Anahtar Kelimeler : Jackson Sistem Geliştirme Metodolojisi (JSGM), Jackson Sistem Geliştirme (JSG), Jackson Yapısal Programlama (JYP), Yapısal Sistem Geliştirme Metodolojisi, Bilgisayar Destekli Yazılım/Sistem Mühendisliği (CASE). Büim Dalı Sayısal Kodu : 619.02.04 iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT JACKSON SYSTEM DEVELOPMENT METHODOLOGY (JSDM) FOR PROJECT SELECTION SYSTEM GÜLER, Pınar M. S. in Computer Engineering Supervisor : Prof. Dr. Ziya AKTAŞ January, 1993, 280 pages. Rapid developments in the automated tools for software and systems engineering fields have led to increases in the effectiveness of structured information system development methodologies. In this thesis, Jackson System Development Methodology (JSDM) for project evaluation purposes is investigated. First, Jackson System Development Methodology is covered in detail and then JSDM is applied to“Project Selection System”for better understanding of its characteristics. The source code is generated in COBOL with the JSP-TOOL that is available from Michael Jackson Systems Limited which is now LBMS. At the end of the thesis some conclusions are drawn and extensions of the study are stated. A list of references is given at the end. Appendix includes New Projects Information Form, Project Identification Form, Project Selection System Specifications, COBOL Source Code Listing and Sample Inputs and Outputs of the Program. Keywords : Jackson System Development Methodology (JSDM), Jackson System Development (JSD), Jackson Structured Programming (JSP), Structured System Development Methodology, Computer Aided Software/Systems Engineering (CASE). Science Code: 619.02.04 m