CASE (computer-aided software/systems engineering) and an application with JSDM
  1. Tez No: 14578
  2. Yazar: SEMİH ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZİYA AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
ÖZET BİLGİSAYAR DESTEKLİ YAZILIM/SİSTEM MÜHENDİSLİĞİ VE JSDM İLE BİR UYGULAMA ÇETİN, -Semih Mühendislik Fakültesi Yüksek Lisans Tezi, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Ziya Aktaş Haziran 1991, 242 sayfa Yazılım /S istem Mühendisliği alanında kullanılan bilgisayar destekli araçlarda gözlenen gelişmeler, yapısal bilgi sistemleri geliştirme metodolojilerinin daha verimli bir şekilde uygulanmasını sağlamaktadır. Bu tez çalışmasında Jackson Sistem Geliştirme Metodolojisi (JSGM) ve bu metodo lojinin Bilgisayar Destekli Yazılım/Sistem Mühendisliği (BDYM veya BDSM) içinde kullanımı incelenmiştir. Tezde önce; Bilgisayar Destekli Yazılım/Sistem Mühendisliği, yapısal sistem geliştirme metodolojileri ile birlikte ele alınmış, daha sonra tez çalışması için seçilen Jackson Sistem Geliştirme Metodolojisi ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Bu metodoloji,“Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) İşveren Hesapları”projesinde uygulanmış ve program kaynak kodları COBOL dilinde Michael Jackson Systems Limited (şimdi LBMS) şirketi ürünleri olan JSP-TOOL ve Speedbuilder adlı iki BDYM programı kullanılarak üretilmiştir. Tezde son olarak çalışmanın sonuçları verilmiş, ek olarak da uygulama ile ilgili bilgiler sunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Bilgisayar Bütünleşimli Yazılım Mühen disliği (BBYM), Bilgisayar Destekli Ya zılım/Sistem Mühendisliği (BDYM veya BDSM), Jackson Sistem Geliştirme (JSG), Jackson Yapısal Programlama ( JYP), Veri Yapısına Dayalı Metodolojiler. Bilim Kodu : 619.02.04 iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT CASE ( Computer-Aided Software/Systems Engineering) AND AN APPLICATION, WITH JSDM ÇETİN, Semih Faculty of Engineering M.S. in Computer Engineering Supervisor : Prof.Dr. Ziya Aktaş June 1991, 242 pages Rapid developments in the automated tools for software and systems engineering fields have led to increases in the effectiveness of structured information system development methodologies. This thesis is devoted to the investigation of Jackson System Development Methodology (JSDM) and its utilization in Computer Aided Software Engineering (CASE). In the thesis, first, Computer Aided Software Engineering is investigated together with structured system development methodologies, then Jackson System Development Methodology is covered in detail as the selected methodology for this study. Later, JSDM is applied to.“Employer Subsystem of Social Security Organization (SSO)”for better understanding of its characteristics, and source code is generated in COBOL with the CASE products, namely JSP-TOOL and Speedbuilder which are available from Michael Jackson Systems Limited which is now LBMS. At the end of the thesis, some conclusions are drawn and extensions of the study are stated. Keywords : Computer Aided Software/Systems Engineering (CASE), Computer Integrated Software Engineering (CISE), Data Structure Oriented Methodologies, Jackson Structured Programming (JSP), Jackson System Development ( JSD). Science. Code : 619.02.04 iii