Application of self assembled monolayer technique to improve hole transport in organic LEDs
Organik LED'lerde deşik iletimini artırmaya yönelik organize tek katman tekniğinin uygulanması
- Tez No: 299173
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH OKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tez, kendiliğinden organize tek katman kaplama tekniği (KOT) kullanılarak, indiyum kalay oksit (ITO) anot yüzey modifikasyonu ile yüksek verimli organik ışık yayan diyot (OLED) üretimi ve karakterizasyonu üzerine yoğunlaşmaktadır. ITO, yüksek optik geçirgenlik ve iyi elektriksel iletkenlik kombinasyonundan dolayı OLED'lerde anot olarak yaygın kullanılır. Bu nedenle, bu çalışmada ITO alttaş kullanılmıştır. Öte yandan, ITO filmi genellikle pürüzlü bir yüzey, bitişik organik katman ile karşılaştırıldığında nispeten düşük çalışma fonksiyonlu ve yüzey enerjiside apolar organik filmle uyumlu değildir. Bu amaçla, bu çalışmada on bir farklı SAM molekülü ITO yüzeyini modifiye etmek için incelenmiştir. Açıkça, SAM moleküllerini kullanarak deşik iletim bariyerini azaltmayı, çalışma potansiyelini düşürmeyi ve anot-organik film arayüzünde yük transfer karakteristiğini geliştirmeyi hedefledik.SAM molekülleri ile ITO çalışma fonksiyonu Kelvin Probe Kuvvet Mikroskobu (KPFM) kullanılarak ölçülmüştür. KPFM ölçümleri ITO çalışma fonksiyonunda herhangi bir artış olup olmadığını araştırmak için yapılmıştır. Atomik Kuvvet Mikroskobu (AKM) yarı-kontak modu ile modifiye edilmiş ITO yüzey morfolojisi incelenmiştir. SAM'li ITO'ların transmitansları UV spektrometre kullanılarak ölçülmüştür. Bu yüzey analizlerinin yanı sıra, cihaz performansları Keithley 236 ve yüksek çözünürlüklü spektrometre ile karakterize edilmiştir. Ayrıca, Space-Charge-Limited Current (SCLC) ve Schottky modelleri I-V datalarını analiz ederek, mobility ve bariyer hesapları için kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis concentrates on the fabrication and characterization of highly efficient Organic Light-Emitting Diode (OLED) with surface modification of indium tin oxide (ITO) anodes by using self-assembled monolayer (SAM) technique. ITO has been commonly used as an anode for OLEDs, because of the combination of high optical transparency and good electrical conductivity. That is why, ITO substrate is used in this study. On the other hand, the ITO film has often a rough surface, relatively low work function compared with the adjacent organic layer and its surface energy is not well matched to nonpolar organic film. For this purpose, in this work, eleven different SAM molecules were examined to modify ITO surface. Clearly, we aim to reduce the barrier of hole injection, lower the turn-on voltage and improve charge transfer characteristic at the anode-organic film interface using SAM molecules.The ITO work function with the SAM molecules was measured using Kelvin Probe Force Microscopy (KPFM). KPFM measurements were carried out to investigate if there is any increase in ITO work function. Atomic Force Microscopy (AFM) via semi-contact mode was examined the surface morphology of modified ITO. The transmittances of the ITOs with SAM were measured using an UV spectrometer. In addition to these surface analyses, the device performances were characterized by Keithley 236 and High-Resolution Spectrometer. Moreover, Space-Charge-Limited Current (SCLC) and Schottky models were used to analyze the I-V characteristics to calculate hole mobility and barrier heights, respectively.