A theoretical study on enhancement of heat transfer in a solar air heater collector by using porous media
Gözenekli ortam kullanılarak hava ısıtıcılı güneş kolektörlerinde ısı geçişinin artırılması üzerine teorik bir çalışma
  1. Tez No: 299174
  2. Yazar: ÖZGÜR ÇEKMER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MOGHTADA MOBEDİ, PROF. DR. M. BARIŞ ÖZERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu tezde; kısmen gözenekli ortam doldurulmuş bir hava ısıtıcılı güneş kolektörünün akışkan ve ısı akışı üzerine, teorik bir çalışma yapılmıştır. Gözenekli yapı karakteristiğinin anlaşılmasına ağırlık verilmiş ve bir kanalda farklı boş - gözenekli ortam yapılandırmaları incelenmiştir. Serbest taşınım etkileri ihmal edilmiş, dolayısıyla temel ısı transferi biçimi zorlamalı taşınım olarak kabul edilmiştir. Hava akışı; sıkıştırılamaz, laminar, ve ısıl ve hidrodinamik açıdan tam gelişmiş kabul edilmiştir. Gözenekli ortamlardaki hız dağılımının eldesi için Darcy ve Brinkman-Darcy modelleri kullanılmıştır. Nusselt sayısının ve sıcaklık dağılımının eldeleri için enerji dengesi denklemi kullanılmıştır. Tezin bütün bölümlerinde, ısı ve momentum akışı için uygulanan denklemlerin boyutsuz formları kullanılmıştır. Asimetrik durumlar içeren bölümlerde, üç ayrı Nusselt sayısı elde edilmiştir; alt ve üst duvar için iki Nusselt sayısı ve genel Nusselt sayısı. Bütün bu analizler, ağırlıklı olarak gözenekli ortam kullanılarak ısı geçişinin artırılması üzerine yapılmıştır ve sadece birkaç durum için basınç düşümü hesapları yapılmıştır. Çalışma; gözenekli yapının ısı geçişini önemli ölçüde etkilediği ve bu etkilerin; gözenekli yapının; kalınlığı ve kanal içindeki yeri ile değiştiği sonucuna varmıştır. Son olarak, kısmen gözenekli yapıyla dolu bir hava-güneş kolektöründeki ısı ve momentum akışı incelenmiştir. Kolektör kanalının sonunda, akışkan sıcaklığının gözenekli ortam kullanıldığında önemli ölçüde arttığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; a theoretical work is performed on heat and fluid flow in a solar-air heater collector partially filled with porous medium. The most of the efforts are paid to understand the characteristics of heat and fluid flow in a duct filled with the porous media. Various porous?clear media configurations are investigated. The buoyancy effects are neglected. The air flow in the channel is assumed to be incompressible, laminar, and hydrodynamically fully developed. For the porous regions, Darcy and Darcy-Brinkman models are used to obtain the velocity profile. In all chapters, dimensionless forms of the governing equations for the heat and the fluid flow are used. In the chapters with asymmetric cases, three different Nusselt numbers are defined; two individual Nusselt numbers for the upper and the lower wall, and an overall Nusselt number. The study is mainly focused on heat transfer enhancement by using porous media and only for a few cases pressure-drop analyses are performed. It is concluded that the use of a porous medium affects the heat transfer significantly, and the rate of effect is influenced by the thickness and location of porous media. Finally, a two-dimensional study including thermally entrance region for an air-solar collector with partially filled porous medium is performed. It is observed that the outlet and mean temperature along the channel are significantly affected by upper wall energy loss, and thickness and conductivity of the porous medium.