Synthesis, characterization of CdSxSe1-x quantum dots and evaluation of their real-time motions in live cells
CdSxSe1-x kuantum noktaların sentezi, karakterizasyonu ve canlı hücrelerdeki gerçek zamanlı hareketlerinin incelenmesi
- Tez No: 299172
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Kimya, Biotechnology, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada trioktilfosfin oksit (TOPO) kaplı CdSxSe1-x kuantum noktalar sentezlenmiş ve karakterize edilmiştir. Sentezlenen kuantum noktaların canlı hücreler içerisindeki gerçek zamanlı hareketleri izlenmiş ve yüzey kimyasının kuantum noktaların difüzyonları üzerindeki etkisi incelenmiştir. Kuantum noktaların hücre görüntüleme çalışmalarında kullanılabilmesi için suda çözünür hale getirilmesi gerekmektedir. Bu amaçla, yüzeydeki TOPO molekülleri 3-merkaptopropionik asit (MPA) ve N-asetil-L-sistein (NAC) ile değiştirilmiştir. Sağlıklı ve kanserli akciğer epitel hücre hatları sırasıyla (A549) ve (BEAS-2B), 1-10 ?g/mL derişime sahip CdSxSe1-x kuantum noktalar ile 1-2 saat muamele edildikten sonra taramalı disk konfokal mikroskopta gözlem yapılmıştır. Parçacıkların gerçek zamanlı hareketleri ve konumları ImageJ programı içinde kullanılabilen Spot Tracker adlı eklenti ile yapılmıştır. MPA ve NAC kaplı CdSxSe1-x kuantum noktaların A549 ve BEAS-2B hücrelerinin sitoplazmasında bulunduğu konfokal mikroskop görüntüleri ile kanıtlanmıştır. Kuantum noktaların hücre ortamında izledikleri yollar, parçacıkların çeşitli difüzyon tiplrine sahip olduğunu göstermektedir. Kuantum noktaların yüzey kimyası ve muamele edilen hücre tipi değiştiğinde farklı türde hareketler gözlemlenmiştir. Ayrıca deney süresince kuantum noktaların hücre ortamındaki parlaklığında bir azalma olmamaktadır.
Özet (Çeviri)
The use of quantum dots as fluorescent labels in bioimaging is the most intensively studied subject. The aim of this study was to elucidate positions of quantum dots and track their motions in real time through confocal microscopy and to evaluate influence of surface chemistry on motions of quantum dots in live cells. In this study, trioctylphosphine oxide (TOPO) capped quantum dots were synthesized and then TOPO molecules were exchanged with 3-mercaptopropionic acid and N-acetyl-L-cysteine to make quantum dots water dispersible for cellular imaging studies. Human lung adenocarcinoma epithelial (A549) cells and human bronchial epithelial (BEAS-2B) cells were incubated 1-2 hours with CdSxSe1-x quantum dots with a concentration range of 1-10 ?g/mL. Positions and real time motions of quantum dots were tracked by a spinning disc confocal microscope. The center of fluorescent spots of quantum dots was determined by 2D Gaussian fitting by sub-pixel resolution. The mean square displacement, diffusion coefficients and trajectories in which quantum dots made motions were analyzed by ImageJ plug in Spot Tracker. Confocal images showed that both MPA and NAC cappped quantum dots were observed in the cytoplasm of cells. Trajectories of quantum dots in cellular environment showed that quantum dots performed various types of motions in live cells. Unimodal, trimodal and multimodal distributions of the diffusion coefficeints were found for different capping agents (MPA and NAC) and cell types (A549 and BEAS-2B). During the observation period, intensities of quantum dots remained unchanged.