Design and implement of an object-oriented query language MOODSQL and its optimizer
Nesneye yönelik bir sorgulama dili, MOODSQL ve onun en iyileştiricinin tasarımı ve gerçekleştirilmesi
  1. Tez No: 29918
  2. Yazar: ÇETİN ERTAN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASUMAN DOĞAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
oz NESNEYE YÖNELİK BİR SORGULAMA DİLİ, MOODSQL, VE ONUN EN İYİLEŞTİRİCİNİN TASARIMI VE GERÇEKLEŞTİRİLMESİ ÖZKAN, Çetin Ertan Yüksek Lisans Tezi, Bilgisayar Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Asuman DO?AÇ Eylül, 1993, 83 sayfa MOOD (ODTÜ Nesneye Yönelik Veri Tabanı Yönetim Sistemi) Tübitak Yazılım Araştırma ve Geliştirme Merkezinde (Orta Doğu Teknik Üniversitesi) geliştirilen nesneye yönelik veri tabanı yönetim sistemidir. Bu tez çerçevesinde, MOOD projesinin bir parçası olarak nesneye yönelik bir SQL (MOODSQL)'m sorgulama en iyileştiricisi tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. MOODS QL'in en iyileştiricisi, dilin nesneye yönelik özelliklerini karşılayacak şekilde geliştirilen özgün stratejilerin üzerine kurulmuştur. Nesneye yönelik veri tabanı yönetim sistemleri nesnelere referansları saklar (önceden hesaplanmış birleştirmeler) ve dillerinde referans dizileri kullanırlar. Referans dizileri içeren nesneye yönelik sorgulamaların en iyileştirilmesinde, referans takibi ya da referans dizilerini açık birleştirmelereçevrilmesi karan eldeki seçeneklerin maliyetine dayanır. Bu tezde, sorgulama en iyileştiricisinin doğru karar verebilmesine yardım eden ileriye ve geriye yönelik referans takiplerinin maliyet formülleri çıkarılmıştır. Ayıklama ve referans takibi sırasının seçimi için özgün bir strateji geliştirilmiştir. En iyileştirici algoritması sorgulama çalıştırma planım bir kerede üretecek şekilde tasarlanmıştır. Bu, sözdizim çözümleme sırasında toplanan bilgi ve maliyet tahminlerinin birleştirilmesiyle başarılmaktadır. Şu andaki en iyileyici gerçekleştirimi ileriye ve geriye yönelik referans takibini ve referans dizilerinin sıralanmasını içermektedir. Bu tezde tasarlanan referans dizileri için birleştirme sıralama stratejisinin gerçekleştirilmesi ileriye dönük bir çalışma olarak bırakılmıştır. Anahtar Kelimeler : Sorgulama en iyileştirmesi, nesneye yönelik sorgulama dili, birleştirme sıralaması. Bilim Dalı Sayısal Kodu : 619.02.02 vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DESIGN AND IMPLEMENTATION OF AN OBJECT-ORIENTED QUERY LANGUAGE, MOODSQL, AND ITS OPTIMIZER ÖZKAN, Çetin Ertan M.S. in Computer Engineering Supervisor : Prof. Dr. Asuman DO?AÇ September, 1993, 83 pages MOOD (METU Object-Oriented Database Management System) is an object-oriented DBMS developed at the Software Research and Development Center of the Scientific and Technical Research Council of Türkiye, Middle East Technical University. Within the scope of this thesis, a query optimizer for an object-oriented SQL, namely MOODSQL, is designed and implemented as a part of MOOD project. The optimizer of MOODSQL is based on an original optimization strategy developed for the object-oriented features of the language. The object-oriented database management systems store references to objects (precomputed joins), and use path expressions in query languages. In optimizing the object-oriented queries involving iiipath expressions, to decide whether to use pointer chasing or to convert the path expressions into explicit joins depends upon the cost of available alternatives. In this thesis, the formulas for the cost of forward and backward path traversals are derived so that the query optimizer can make a sound decision. An original strategy is developed for choosing the order of selections and path traversals. The optimization algorithm is designed in such a way that it generates the query execution plan in one pass. This is accomplished through combining the information collected during parsing with the cost estimations. The current implementation of the optimizer includes the forward and backward path traversals and ordering of the path expressions. The implementation of the join ordering strategy for path expressions proposed in this study is left as a future work. Keywords : Query optimization, object-oriented query language, join ordering. Science Code : 619.02.02 IV