Proteomic analysis of boron stress response in yeast saccharomyces cerevisiae
Ekmek mayası saccharomyces cerevisiae'da bor stres yanıtının proteomik analizi
  1. Tez No: 299182
  2. Yazar: KADİR AVŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bor her çevresel alanda bulunabilen çok yönlü bir elementtir, fakat maden rezervleri birkaç ülkeye dağılmıştır ki Türkiye burada öne çıkar. Bor bileşikleri en az bin yıldır bilinmektedir ve son zamanlarda teknolojide yeni kullanım alanları edinmektedir. Borun yeryüzündeki yaşamın evriminde rol oynadığına inanılır. Bor elementinin güçlü elektrofilik organik bileşikleri vardır ve bunların en önemli fizyolojik formu borik asittir. Borik asit aynı yönde yerleşmiş hidroksil ve bazı amino gruplarını bağlama kapasitesine sahiptir.. Bu gruplar bazı enzimlerin aktif bölgelerinde ve 5 karbonlu furanoz halkalı karbohidratlarda bulunur. S-adenozil metyonin, nikotinamid adenin dinükleotidler, adenozin fosfatlar, diadenozin fosfat ailesi üyeleri ve RNA'ların 3' uçları gibi metabolizmada önemli moleküllerin ribozları borik asitle etkileşmeye açıktır. Borun bitkiler ve bazı hayvanlar için esansiyel bir besin olduğu bilinmektedir. Diğer esansiyel elementler gibi bor da yüksek konsantrasyonlarda toksiktir. Toksiklik mekanizması ve bor stres yanıtının organizmalardaki elemanları henüz açığa kavuşmamıştır. Burada ekmek mayasında bor stres yanıtı proteomik yaklaşımla araştırıldı. Bora maruz kalan hücreler nispeten fazla miktarlarda karbohidrat metabolik enzimleri, protein sentezinde, protein katlanması ve yıkımında , redoks homeostazisinde ve nükleotid sentezinde yer alan proteinler eksprese ettiler. Tüm bu proteinler mayada metal stres yanıtında da yer alan proteinlerdi. Bazıları peroksit, tuz, veya herbisid stresleri gibi diğer streslerde de yer alan bu proteinler değişik streslere özgü yanıtların kendi aralarında iletişim halinde olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Boron is a versatile element distributed in every part of the environment but most of its deposit reserves are localized in a few countries, Turkey being one of the most prominent. Boron is known to be an essential micronutrient for plants and some animals. Like any other essential element it has toxicity in high concentrations. Herein the mechanism of toxicity and the elements of the boron stress response were investigated in Saccharomyces cerevisiae with a proteomics approach. Boron is believed to have played a role in the evolution of life on earth. It has strongly electrophile organic compounds, the most important physiological form being boric acid. Boric acid has a capacity to bind cis-located hydroxl groups and some amino groups. Some of these groups are located at the active sites of some enzymes and at the carbohydrates with five-membered furanose rings. The riboses of some metabolically important molecules like S-adenosyl methionine, diadenosine phosphate family members and 3'end of RNAs are prone to be affected. The yeast cells subjected to boron in this study expressed higher amounts of carbohydrate metabolic enzymes, proteins involved in protein synthesis, protein folding and catabolism, redox homeostasis and nucleotide synthesis. All of these proteins are common to metal stress responses in yeasts. Some of them involve in other stress responses like peroxide, salt or herbicide stresses showing complex interplay between responses.