Cr (VI) removal with natural, surfactant modified and bacteria loaded zeolites
Doğal, yüzey aktif maddesiyle modifiye edilen ve bakteri yüklenmiş zeolitlerle Cr (VI) uzaklaştırılması
- Tez No: 299181
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜLKÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 337
Özet
Bu çalışmanın amacı yerel klinoptilolitin ve yüzey aktif maddesiyle modifiye edlimiş fromlarının bakteri giderme performanslarını hesaplamak ve klinoptilolitin, yüzey aktif maddesiyle modifiye edilen klinoptilolitin ve bakteri yüklenmiş formların krom (VI) sorpsiyonundaki potansiyel uygulamalarını araştırmaktır.Klinoptilolitçe zengin mineralin ve modifiye edilmiş formlarının karakterizasyonu çalışılmıştır. Kesikli sorsiyon deneyleri yapılmış ve pH, başlangıç konsantrasyonu, karıştırma hızı, parçacık boyutu ve sıcaklık parametlerinn etkisi incelenmiştir. Sorpsiyon kinetik verileri dış kütle transferi ve parçacık içi diffuzyon modelleriyle ve birinci ve ikinci derece yalancı kinetik modelleriyle analiz edilmiştir. Parçacık içi difüzyon modeli, tutucuların krom(VI) üzerine sorpsiyonunun dış yüzey ve parçacık içi difüzyonu da içeren çoklu proses olduğunu göstermiştir. Efektif difüzyon katsayı (Deff) sonuçları, krom(VI) sorpsiyon prosesinin yalnızca parçacık içi difüzyonun kontrolünde olmadığı, aynı zamanda dış yüzey difüzyonun da etkili olduğunu göstermiştir. Biot sayı sonuçları (100-3000), krom(VI) sorpsiyon prosesinin temelde parçacık içi difüzyonu ile kontrol edildiğini göstermiştir. Sorpsiyon reaksiyon model sonuçları, tutucuların krom (VI) üzerine sorpsiyonunun ikinci derece yalancı kinetik modeliyle çok iyi temsil edildiğini açığa çıkarmıştır.Sorpsiyon izoterm model sonuçlarına göre Langmuir izotherm modelinin deneysel verilere daha iyi uymuştur. Termodinamik analizi, Gibbs enerji değişimi (
Özet (Çeviri)
The objective of the study is to determine the bacteria removal performances of the local clinoptilolite rich mineral and its surfactant modified forms and to investigate potential applications of clinoptilolite rich mineral, surfactant modified clinoptilolite rich mineral and bacteria loaded forms in Cr (VI) sorption.Characterizations of clinoptilolite rich mineral and its modified forms were studied. Batch sorption experiments were performed and the effects of the parameters such as pH, initial concentration, agitation speed, particle size and temperature were investigated. Sorption kinetic data were analysed by external mass transfer, intraparticle diffusion, pseudo first and second order models. Intraparticle diffusion model results indicated that sorption of Cr (VI) on the sorbents was a multi-step process, involving external and intraparticle diffusion. Effective diffusion coefficient results implied that Cr (VI) sorption process was not solely intraparticle diffusion controlled and external film diffusion was also effective. Biot number (100-3000) results indicated that Cr (VI) sorption process was mainly controlled by intraparticle diffusion. The sorption reaction model results revealed that sorption of Cr (VI) onto sorbents was well represented by the pseudo-second order kinetic model.Sorption isotherm model results indicated that the Langmuir isotherm fitted well with the experimental data. Thermodynamic analysis, Gibbs energy change (